MF szacuje wzrost PKB na 2,5 proc.
REKLAMA
"Pomimo niskich dynamik w skali roku, PKB oczyszczony z wpływu czynników o charakterze sezonowym rośnie coraz szybciej. Wzrost kwartał do kwartału (kdk) tej kategorii ekonomicznej przyspiesza już trzeci kwartał z kolei. Szacujemy, że w II kw. 2005 r. realny wzrost kdk PKB wyrównanego sezonowo był o ok. 0.3-0.4 pkt. proc. większy niż w I kw. br" - dodaje MF.
MF pisze, że wyniki budownictwa wskazują, iż tempo wzrostu inwestycji przyspieszyło.
"Szacujemy, że w II kw. 2005 r. nakłady brutto na środki trwałe wzrosły realnie o ok. 4,0 proc. Taki wzrost inwestycji pozwoli osiągnąć dodatni wkład we wzrost PKB ze strony akumulacji, pomimo oczekiwanej przez nas ujemnej kontrybucji zapasów. Ujemny wkład zapasów związany jest z dużą bazą statystyczną z 2004 r., kiedy to zapasy, na skutek wzmożonej aktywności gospodarczej, przyrastały w szybkim tempie" - pisze MF.
MF pisze, że analizując procesy inwestycyjne warto zwrócić uwagę na zaskakujące zjawisko: "Ostatnie analizy gospodarki światowej wskazują, że firmy z pożyczkobiorców zaczęły wykazywać dodatnie oszczędności netto. Utrzymanie się takiej tendencji stawia pod znakiem zapytania oczekiwania na boom inwestycyjny w najbliższej przyszłości, a jednocześnie rodzi pytanie w jaki sposób przedsiębiorstwa zamierzają się dalej rozwijać".
MF szacuje, że wkład popytu krajowego we wzrost PKB w II kwartale br. był wyższy niż w poprzednim kwartale i wyniósł około 1,5 proc. (w I kwartale wkład ten wyniósł około 1,1 proc.)
"Szacujemy, że wkład spożycia zbiorowego we wzrost PKB w analizowanym kwartale będzie zbliżony do wielkości, jaką odnotowano w I kwartale, kiedy to wyniósł on 0,5 pkt. proc. Uważamy, że tempo wzrostu popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych w II kwartale br. nieznacznie wzrosło w stosunku do poprzedniego kwartału i osiągnęło wartość 1,8 proc. wobec 1,7 proc. w I kwartale, co daje największy wkład w PKB spośród wszystkich składowych produktu krajowego" - pisze MF.
MF na podstawie danych z bilansu płatniczego ocenia, że kontrybucja eksportu netto we wzrost produktu krajowego będzie także bardzo podobna do wielkości z I kwartału, czyli 1 pkt. proc.
"Reasumując, naszym zdaniem nastąpiła nieznaczna odbudowa popytu krajowego, która przełoży się na nieco wyższy wzrost gospodarczy w II kwartale 2005 r." - napisało MF.
REKLAMA
REKLAMA