REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF szacuje wzrost PKB na 2,5 proc.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów szacuje w swoim lipcowym raporcie makroekonomicznym, że po wzroście o 2,1 proc. w I kwartale PKB, w II kwartale wzrósł o 2,5 proc., a wzrost inwestycji przyspieszy do około 4 proc. po wzroście o 1 proc. w I kw.
"Realne tempo wzrostu PKB w I kw. 2005 r. było najniższe od początku ożywienia gospodarczego w 2003 r. Spowodowane było to efektem statystycznym wysokiej bazy w analogicznym kwartale ubiegłego roku, który to efekt wpłynął również na dynamikę roczną PKB w II kw. Analiza tempa wzrostu składowych PKB wskazuje, że w II kw. 2005 r. polska gospodarka rozwijała się w tempie 2,5 proc." - napisano w raporcie.

"Pomimo niskich dynamik w skali roku, PKB oczyszczony z wpływu czynników o charakterze sezonowym rośnie coraz szybciej. Wzrost kwartał do kwartału (kdk) tej kategorii ekonomicznej przyspiesza już trzeci kwartał z kolei. Szacujemy, że w II kw. 2005 r. realny wzrost kdk PKB wyrównanego sezonowo był o ok. 0.3-0.4 pkt. proc. większy niż w I kw. br" - dodaje MF.

MF pisze, że wyniki budownictwa wskazują, iż tempo wzrostu inwestycji przyspieszyło.

"Szacujemy, że w II kw. 2005 r. nakłady brutto na środki trwałe wzrosły realnie o ok. 4,0 proc. Taki wzrost inwestycji pozwoli osiągnąć dodatni wkład we wzrost PKB ze strony akumulacji, pomimo oczekiwanej przez nas ujemnej kontrybucji zapasów. Ujemny wkład zapasów związany jest z dużą bazą statystyczną z 2004 r., kiedy to zapasy, na skutek wzmożonej aktywności gospodarczej, przyrastały w szybkim tempie" - pisze MF.

MF pisze, że analizując procesy inwestycyjne warto zwrócić uwagę na zaskakujące zjawisko: "Ostatnie analizy gospodarki światowej wskazują, że firmy z pożyczkobiorców zaczęły wykazywać dodatnie oszczędności netto. Utrzymanie się takiej tendencji stawia pod znakiem zapytania oczekiwania na boom inwestycyjny w najbliższej przyszłości, a jednocześnie rodzi pytanie w jaki sposób przedsiębiorstwa zamierzają się dalej rozwijać".

MF szacuje, że wkład popytu krajowego we wzrost PKB w II kwartale br. był wyższy niż w poprzednim kwartale i wyniósł około 1,5 proc. (w I kwartale wkład ten wyniósł około 1,1 proc.)

"Szacujemy, że wkład spożycia zbiorowego we wzrost PKB w analizowanym kwartale będzie zbliżony do wielkości, jaką odnotowano w I kwartale, kiedy to wyniósł on 0,5 pkt. proc. Uważamy, że tempo wzrostu popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych w II kwartale br. nieznacznie wzrosło w stosunku do poprzedniego kwartału i osiągnęło wartość 1,8 proc. wobec 1,7 proc. w I kwartale, co daje największy wkład w PKB spośród wszystkich składowych produktu krajowego" - pisze MF.

MF na podstawie danych z bilansu płatniczego ocenia, że kontrybucja eksportu netto we wzrost produktu krajowego będzie także bardzo podobna do wielkości z I kwartału, czyli 1 pkt. proc.

"Reasumując, naszym zdaniem nastąpiła nieznaczna odbudowa popytu krajowego, która przełoży się na nieco wyższy wzrost gospodarczy w II kwartale 2005 r." - napisało MF.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA