REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czasem trzeba logicznie pomyśleć

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Interpretacja sądu, że rok 200319 wpisany na wekslu jako data jego wystawienia czyni go nieważnym, ponieważ data wystawienia jest późniejsza niż data zapłaty, jest absurdalna - stwierdził Sąd Najwyższy.
Logika powinna prowadzić do wniosku, że cyfry 1 i 9 powinny być pominięte. Przy ocenie treści weksla sąd w ogóle nie powinien ich brać pod uwagę.

REKLAMA

AKMA Sp. z o.o. nabyła wierzytelność w stosunku do Tamary Sz. i innych na podstawie weksla, który już był wypełniony. Ponieważ dłużnicy nie płacili, wystąpiła o nakaz zapłaty i uzyskała go. Od nakazu pozwani wnieśli zarzuty, sprawa trafiła do rozpoznania w normalnym trybie. Sąd I instancji nakaz utrzymał, ale w wyniku apelacji pozwanych sąd II instancji uchylił go i oddalił powództwo. Sąd ten stwierdził, że weksel jest nieważny, ponieważ widniejąca na nim data wystawienia jest późniejsza niż data zapłaty. Datą wystawienia był rok 200319, a zapłaty rok 2003. Okazało się, że weksel był wypełniany na druku przygotowanym w XX w., czyli było na nim „19..” a wypełniono go w XXI w.

REKLAMA

Spółka nie zgodziła się z tym wyrokiem i wniosła od niego kasację. Twierdziła w niej, że sąd apelacyjny nie podjął żadnych czynności, by ocenić intencję stron i nie dokonał wykładni treści tego weksla. Dlatego zapisom trzeba nadać rozsądną treść. Nie można było wystawić weksla w 19 roku, bo wtedy w ogóle weksli nie było, nie można w 200319 r., bo to jakaś abstrakcyjna w tym wypadku cyfra, pozostaje więc rok 2003. Wobec tego należy zastosować regułę z art. 65 par. 2 kodeksu cywilnego, która mówi, że przy tłumaczeniu oświadczenia woli należy brać pod uwagę raczej zgodny zamiar stron i cel umowy niż jej dosłowne brzmienie.

W odpowiedzi pozwani kwestionowali stosowanie tego przepisu. Wesel był już bowiem kilka razy przenoszony, a strona tego postępowania nie jest wystawcą. Wykładnia treści weksla dopuszczalna jest w bardzo wąskim zakresie ze względu na pewność obrotu gospodarczego i rygoryzm prawa wekslowego. To nie była oczywista omyłka pisarska, bo są trzy możliwości odczytania daty. Powód nabył weksel wypełniony i powinien był go sprawdzić.

Sąd Najwyższy nie podzielił tego poglądu, uchylił wyrok sądu apelacyjnego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. W ustnym uzasadnieniu przypomniał, że zobowiązanie wekslowe jest zobowiązaniem pisemnym, a jego przesłanką jest sformalizowane oświadczenie woli. Trzeba się więc zastanowić, jak wyłożyć treść weksla. Sposób zastosowany przez sąd apelacyjny doprowadził do absurdu. Logiczne rozumowanie powinno prowadzić do tego, że cyfry 1 i 9 należy pominąć, w ogóle nie brać ich pod uwagę.

Sygn. akt I CK 111/05


Marta Pionkowska
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA