REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonent ma prawo wyboru

REKLAMA

Telekomunikacja Polska S.A. miała obowiązek połączenia swojej sieci z Tele 2 i umożliwienia własnym abonentom korzystania z usług połączeń do sieci komórkowych, świadczonych przez Tele 2 - orzekł sąd.
W 2002 r. Tele 2 Polska Sp. z o.o. zwróciła się do Telekomunikacji Polskiej S.A. o zawarcie umowy o połączeniu sieci. Chodziło o to, aby abonenci TP S.A. mogli korzystać z usług połączeń „na komórki”, świadczonych przez Tele 2. Operatorzy nie doszli jednak do porozumienia. Z uwagi na fakt, że minął już 90-dniowy okres negocjacji Tele 2 wystąpiła z wnioskiem do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o wydanie decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Prezes URTiP uregulował więc warunki połączenia sieci i zasady wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółkami (taka decyzja zastępuje umowę między operatorami). Od tej decyzji TP S.A. odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając jej liczne naruszenia prawa.

REKLAMA

Pełnomocnik TP S.A. podnosił, że decyzja prezesa URTiP wykraczała poza zakres wniosku złożonego przez Tele 2. Zarzuty dotyczyły również naruszenia procedury administracyjnej – m.in. niewyjaśnienia przez prezesa URTiP wielu kwestii w postępowaniu administracyjnym (np. zasad kierowania ruchu do sieci komórkowych). TP S.A. zarzucała również prezesowi URTiP, że nie uzasadnił wystarczająco wysokości cen ustalonych za połączenia do sieci komórkowych.

Pełnomocnik prezesa URTiP replikował podczas rozprawy, iż prawo telekomunikacyjne nakłada na TP S.A. obowiązek łączenia sieci w celu zapewnienia użytkownikom dostępu do usług wszystkich operatorów. Tymczasem TP S.A. zgadza się na połączenie sieci, ale jednocześnie wyłącza z tego świadczenie połączeń do sieci komórkowych. Zdaniem pełnomocnika URTiP, TP S.A. ma obowiązek rozpoczynania połączenia, jeśli jej abonent wybrał numer dostępowy Tele 2. Jest to obowiązek niebudzący jakichkolwiek wątpliwości.

Abonent ma prawo wyboru

Prawo telekomunikacyjne stanowi, że abonent sieci stacjonarnej, należącej do operatora o znaczącej pozycji rynkowej (czyli w Polsce – TP S.A.), może wybrać operatora świadczącego usługi telefoniczne. Oznacza to w praktyce, że płacenie abonamentu TP S.A. nie obliguje abonenta do realizowania połączeń przez sieć TP S.A. Dlatego też, wybierając prefiks lub korzystając z preselekcji, można korzystać z usług tzw. operatorów alternatywnych, jak np. NOM, Tele 2, Energis.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsu-mentów oddalił odwołanie TP S.A., orzekając, że decyzja prezesa URTiP wydana została prawidłowo. Sąd uznał, że zarzuty TP S.A. są chybione, gdyż ta powinna była umożliwić swoim abonentom możliwość korzystania z połączeń do sieci komórkowych, za pośrednictwem Tele 2. Warto dodać, że mimo iż abonenci TP S.A. mieli już, w momencie rozstrzygania sprawy przez sąd, możliwość realizowania połączeń komórkowych przez sieć Tele 2, to jednak TP S.A. nie wycofała pozwu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygn. akt XVII Amt 6/03


Ewa Usowicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA