reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Abonent ma prawo wyboru

Abonent ma prawo wyboru

Telekomunikacja Polska S.A. miała obowiązek połączenia swojej sieci z Tele 2 i umożliwienia własnym abonentom korzystania z usług połączeń do sieci komórkowych, świadczonych przez Tele 2 - orzekł sąd.

W 2002 r. Tele 2 Polska Sp. z o.o. zwróciła się do Telekomunikacji Polskiej S.A. o zawarcie umowy o połączeniu sieci. Chodziło o to, aby abonenci TP S.A. mogli korzystać z usług połączeń „na komórki”, świadczonych przez Tele 2. Operatorzy nie doszli jednak do porozumienia. Z uwagi na fakt, że minął już 90-dniowy okres negocjacji Tele 2 wystąpiła z wnioskiem do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o wydanie decyzji w tej sprawie.

Prezes URTiP uregulował więc warunki połączenia sieci i zasady wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółkami (taka decyzja zastępuje umowę między operatorami). Od tej decyzji TP S.A. odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając jej liczne naruszenia prawa.

Pełnomocnik TP S.A. podnosił, że decyzja prezesa URTiP wykraczała poza zakres wniosku złożonego przez Tele 2. Zarzuty dotyczyły również naruszenia procedury administracyjnej – m.in. niewyjaśnienia przez prezesa URTiP wielu kwestii w postępowaniu administracyjnym (np. zasad kierowania ruchu do sieci komórkowych). TP S.A. zarzucała również prezesowi URTiP, że nie uzasadnił wystarczająco wysokości cen ustalonych za połączenia do sieci komórkowych.

Pełnomocnik prezesa URTiP replikował podczas rozprawy, iż prawo telekomunikacyjne nakłada na TP S.A. obowiązek łączenia sieci w celu zapewnienia użytkownikom dostępu do usług wszystkich operatorów. Tymczasem TP S.A. zgadza się na połączenie sieci, ale jednocześnie wyłącza z tego świadczenie połączeń do sieci komórkowych. Zdaniem pełnomocnika URTiP, TP S.A. ma obowiązek rozpoczynania połączenia, jeśli jej abonent wybrał numer dostępowy Tele 2. Jest to obowiązek niebudzący jakichkolwiek wątpliwości.

Abonent ma prawo wyboru

Prawo telekomunikacyjne stanowi, że abonent sieci stacjonarnej, należącej do operatora o znaczącej pozycji rynkowej (czyli w Polsce – TP S.A.), może wybrać operatora świadczącego usługi telefoniczne. Oznacza to w praktyce, że płacenie abonamentu TP S.A. nie obliguje abonenta do realizowania połączeń przez sieć TP S.A. Dlatego też, wybierając prefiks lub korzystając z preselekcji, można korzystać z usług tzw. operatorów alternatywnych, jak np. NOM, Tele 2, Energis.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsu-mentów oddalił odwołanie TP S.A., orzekając, że decyzja prezesa URTiP wydana została prawidłowo. Sąd uznał, że zarzuty TP S.A. są chybione, gdyż ta powinna była umożliwić swoim abonentom możliwość korzystania z połączeń do sieci komórkowych, za pośrednictwem Tele 2. Warto dodać, że mimo iż abonenci TP S.A. mieli już, w momencie rozstrzygania sprawy przez sąd, możliwość realizowania połączeń komórkowych przez sieć Tele 2, to jednak TP S.A. nie wycofała pozwu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygn. akt XVII Amt 6/03


Ewa Usowicz
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama