REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonent ma prawo wyboru

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Telekomunikacja Polska S.A. miała obowiązek połączenia swojej sieci z Tele 2 i umożliwienia własnym abonentom korzystania z usług połączeń do sieci komórkowych, świadczonych przez Tele 2 - orzekł sąd.
W 2002 r. Tele 2 Polska Sp. z o.o. zwróciła się do Telekomunikacji Polskiej S.A. o zawarcie umowy o połączeniu sieci. Chodziło o to, aby abonenci TP S.A. mogli korzystać z usług połączeń „na komórki”, świadczonych przez Tele 2. Operatorzy nie doszli jednak do porozumienia. Z uwagi na fakt, że minął już 90-dniowy okres negocjacji Tele 2 wystąpiła z wnioskiem do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o wydanie decyzji w tej sprawie.

Prezes URTiP uregulował więc warunki połączenia sieci i zasady wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółkami (taka decyzja zastępuje umowę między operatorami). Od tej decyzji TP S.A. odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając jej liczne naruszenia prawa.

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnik TP S.A. podnosił, że decyzja prezesa URTiP wykraczała poza zakres wniosku złożonego przez Tele 2. Zarzuty dotyczyły również naruszenia procedury administracyjnej – m.in. niewyjaśnienia przez prezesa URTiP wielu kwestii w postępowaniu administracyjnym (np. zasad kierowania ruchu do sieci komórkowych). TP S.A. zarzucała również prezesowi URTiP, że nie uzasadnił wystarczająco wysokości cen ustalonych za połączenia do sieci komórkowych.

Pełnomocnik prezesa URTiP replikował podczas rozprawy, iż prawo telekomunikacyjne nakłada na TP S.A. obowiązek łączenia sieci w celu zapewnienia użytkownikom dostępu do usług wszystkich operatorów. Tymczasem TP S.A. zgadza się na połączenie sieci, ale jednocześnie wyłącza z tego świadczenie połączeń do sieci komórkowych. Zdaniem pełnomocnika URTiP, TP S.A. ma obowiązek rozpoczynania połączenia, jeśli jej abonent wybrał numer dostępowy Tele 2. Jest to obowiązek niebudzący jakichkolwiek wątpliwości.

Abonent ma prawo wyboru

Prawo telekomunikacyjne stanowi, że abonent sieci stacjonarnej, należącej do operatora o znaczącej pozycji rynkowej (czyli w Polsce – TP S.A.), może wybrać operatora świadczącego usługi telefoniczne. Oznacza to w praktyce, że płacenie abonamentu TP S.A. nie obliguje abonenta do realizowania połączeń przez sieć TP S.A. Dlatego też, wybierając prefiks lub korzystając z preselekcji, można korzystać z usług tzw. operatorów alternatywnych, jak np. NOM, Tele 2, Energis.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsu-mentów oddalił odwołanie TP S.A., orzekając, że decyzja prezesa URTiP wydana została prawidłowo. Sąd uznał, że zarzuty TP S.A. są chybione, gdyż ta powinna była umożliwić swoim abonentom możliwość korzystania z połączeń do sieci komórkowych, za pośrednictwem Tele 2. Warto dodać, że mimo iż abonenci TP S.A. mieli już, w momencie rozstrzygania sprawy przez sąd, możliwość realizowania połączeń komórkowych przez sieć Tele 2, to jednak TP S.A. nie wycofała pozwu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygn. akt XVII Amt 6/03


Ewa Usowicz
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA