REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnicy nie znają przepisów

REKLAMA

Podatnicy nie wiedzą, jak wykazać w zeznaniu zagraniczne dochody, ani jak obliczyć podatek. Powód: nieznajomość odpowiednich przepisów.
Mogłoby się wydawać, że pomoże urząd skarbowy. Niestety, praktyka pokazuje, że sami urzędnicy często mają z tym problemy.

Z roku na rok coraz chętniej wyjeżdżamy do pracy za granicą. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej jeszcze bardziej spotęgowało ten proces. Biorąc pod uwagę tylko Wielką Brytanię, Irlandię i Szwecję, które jako jedyne nie wprowadziły przejściowych ograniczeń w dostępie obywateli z nowych krajów UE do rynku pracy, zatrudnienie znalazło tam ponad 156 tys. Polaków.

REKLAMA

REKLAMA

Dla większości osób taka praca jest tylko przejściowa. Wyjeżdżają, zarabiają i wracają do kraju. A po powrocie czekają na nich zobowiązania wobec fiskusa. Dochody uzyskane za granicą należy bowiem wykazać w zeznaniu rocznym i zapłacić podatek, nawet jeśli zapłaciło się go już za granicą.

W tym przypadku będą miały zastosowanie przede wszystkim umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. I tu, niestety, zaczynają się problemy. Podatnicy nie wiedzą, jak mają rozliczyć w Polsce zagraniczne dochody. Po pierwsze, nie znają umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Po drugie, idąc do urzędu skarbowego, często odchodzą „z kwitkiem”, bo okazuje się, że nawet urzędnicy nie znają stosownych regulacji.

Nad tym problemem ubolewa Ministerstwo Finansów. Jak twierdzi wiceminister finansów Stanisław Stec, ministerstwo wie, że zdarzają się przypadki nieznajomości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przez urzędników. Zapowiedział przeprowadzanie szkoleń w tym zakresie. Co ma jednak zrobić podatnik, który musi się rozliczyć ze swoich dochodów, a urzędnik nie został jeszcze przeszkolony?

REKLAMA

Przeprowadziliśmy krótką sondę w izbach skarbowych, sprawdzając, jak przebiegało rozliczenie dochodów zagranicznych w tym roku. Okazuje się, że urzędnicy problemów nie mieli, za to mieli je podatnicy, którzy popełniali bardzo dużo błędów, co – zdaniem przedstawicieli organów podatkowych – może wynikać z faktu, że podatnicy, którzy osiągają dochody za granicą i płacą tam podatek, są przekonani, że w Polsce nie muszą wykazywać ich w swoich zeznaniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależni eksperci uważają natomiast, że problemy podatników z rozliczaniem zagranicznych dochodów to konsekwencja nieznajomości stosownych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także często ograniczony do nich dostęp. Rozwiązaniem tego problemu może być właściwa kampania informacyjna przygotowana przez służby podatkowe, która szczegółowo pokaże zasady i sposób rozliczania się z tego rodzaju dochodów.

Nadzieją dla podatników może być również interpretacja umów międzynarodowych, jaką od 1 września na wniosek podatnika będzie wydawał minister finansów. Regulacja jest korzystna, szkoda tylko, że znów wprowadzona tak późno.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA