REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy liczą na łatwe wpływy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Urzędnicy biorą na cel zleceniobiorców, których dochody z umów zlecenia przekroczyły w 2004 r. równowartość 10 tys. euro.
Ireneusz Krawczyk, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Urzędy skarbowe wzywają osoby fizyczne uzyskujące dochody na podstawie umów cywilnoprawnych do złożenia deklaracji VAT i wpłacenia zaległości z tytułu tego podatku. Urzędnicy biorą na cel zleceniobiorców, których dochody z umów zlecenia przekroczyły w 2004 r. równowartość 10 tys. euro. Szczególnie często dotyczyło to osób wykonujących czynności zarządzania przedsiębiorstwem, którym łatwo jest przekroczyć powyższy limit.

Artykuł 15 ustawy o VAT wskazuje warunki, po spełnieniu których umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu. Wyłącza on z działalności gospodarczej przychody uzyskane przez menedżerów, jeżeli między wykonawcą a zlecającym istnieje stosunek prawny, określający wynagrodzenie, warunki wykonywania czynności oraz odpowiedzialność zlecającego. Od 1 czerwca 2005 r. sprecyzowano, że chodzi o odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich.

Mam duże wątpliwości co do tego, jak należy interpretować pojęcie odpowiedzialności wobec osób trzecich. Odpowiedzialność wobec osób trzecich może dotyczyć odpowiedzialności kontraktowej (z umowy) oraz odpowiedzialności deliktowej (z tytułu czynów niedozwolonych). W przypadku, w którym menedżer jako zleceniobiorca działa w imieniu i na rzecz dającego zlecenie, odpowiedzialność kontraktowa wobec osób trzecich z tytuły wykonywania czynności objętych umową z mocy samego prawa spoczywa na dającym zlecenie. Zapis w umowie w takim zakresie byłby zbędnym powtórzeniem. Jednocześnie odpowiedzialność deliktowa związana z możliwością wyrządzenia szkody przy wykonywaniu czynności została uregulowana w kodeksie cywilnym w ten sposób, że odpowiedzialnością deliktową obciążony jest zleceniodawca a nie zleceniobiorca. Pozostaje jeszcze jeden rodzaj odpowiedzialności deliktowej niezwiązanej z wykonaniem zobowiązania. Jak można sądzić nie jest w tym zakresie potrzebne żadne postanowienie, z którego wynikałoby przejęcie takiej odpowiedzialności, gdyż prowadziłoby do przejęcia odpowiedzialności za dokonanie czynów niedozwolonych z winy (umyślnej lub nieumyślnej) przyjmującego zlecenie. Ten rodzaj odpowiedzialności nie powinien być istotny z punktu widzenia VAT.

Urzędnicy jednak opierają się na stanowisku ministra finansów wyrażanym kilkakrotnie podczas publicznych dyskusji o opodatkowaniu zleceń, z którego wynika, że menedżerowie nigdy nie mogą przerzucić odpowiedzialności wobec osób trzecich na dającego zlecenie, ze względu na charakter swojej działalności.

Przepisy ustawy o VAT nie wymagają, aby tego rodzaju postanowienia znajdowały się w umowie. Wystarczające jest, że ich stosowanie nie zostało wyłączone na podstawie postanowień umowy. Można zatem uznać, że każda osoba zarządzająca w imieniu i na rzecz dającego zlecenie nie może być uznana za podatnika VAT. Podatnicy wezwani do urzędu skarbowego w związku z VAT od umów cywilnoprawnych powinni przeanalizować, czy umowa spełnia warunki wyłączenia z opodatkowania przychodów osiąganych z jej tytułu. Jeśli tak, nie ma podstaw do składania deklaracji VAT-7. Osoby zarządzające spółkami na zlecenie nie powinny ulegać urzędnikom skarbowym, którzy idą na przysłowiową łatwiznę i nakazują płacić VAT osobom, które nie podlegają temu podatkowi.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA