Wyższa kwota rekompensaty dla koncesjonariuszy autostrad
REKLAMA
Ten stan rzeczy był wielokrotnie krytykowany, m.in. przez organizacje przewoźników oraz przez mieszkańców terenów położonych w pobliżu dróg "zastępczych", używanych przez kierowców ciężarówek.
Odstąpienie od poboru opłat oznacza, że spółki zarządzające autostradami (koncesjonariusze) muszą otrzymać rekompensatę utraconych wpływów. Rekompensata ma pochodzić z wpływów za opłaty drogowe, kierowanych do Krajowego Funduszu Drogowego (KFD).
Sejm przyjął 7 lipca poprawkę do rządowego projektu, obniżającą o połowę podstawę obliczenia kwoty rekompensaty dla koncesjonariuszy. Senat przyjął jednak poprawkę podwyższającą kwotę rekompensaty do 70 proc. propozycji rządowej.
W czwartek Sejm zaakceptował tę poprawkę. Sejm odrzucił 7 lipca propozycję, zgodnie z którą zwrot środków miałby następować nie z KFD, a z budżetu państwa i zaakceptował poprawkę, zgodnie z którą minister właściwy do spraw transportu ma dokonywać uzgodnień z koncesjonariuszami w sprawie stawek opłat stosowanych do obliczania rekompensaty.
Posłowie przyjęli także, że stawka taka nie może być wyższa niż stawka stosowana w dniu wejścia w życie ustawy. Ma ona obowiązywać po 14 dniach od dnia ogłoszenia.
REKLAMA
REKLAMA