| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS nie odda błędnie wyliczonego zasiłku

ZUS nie odda błędnie wyliczonego zasiłku

Nagrodę uznaniową dla pracownika - jako składnik wynagrodzenia - można wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku tylko w przypadku, gdy pracodawca faktycznie ją wypłaci.

Elżbieta B. – wnioskodawczyni – pracowała w przedsiębiorstwie Sów – Pol w miejscowości S. Była tam zatrudniona na czas nieokreślony. 30 marca 2001 r. pracodawca postanowił przyznać Elżbiecie B. nagrodę uznaniową w wysokości 5 tys. zł. Nagroda ta nie została jednak faktycznie wypłacona. Od maja do października 2001 r. wnioskodawczyni korzystała ze zwolnień – pobierała zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński. Do podstawy wymiaru zasiłku pracodawca – płatnik wliczył 5 tys. zł nagrody. W 2002 r. ZUS stwierdził nadpłatę wypłaconego przez pracodawcę zasiłku. Organ rentowy odmówił płatnikowi zwrotu prawie 26 tysięcy wypłaconych Elżbiecie B.

Sąd I instancji oddalił odwołanie pracodawcy stwierdzając, iż przyznana przez pracodawcę nagroda nie powinna być wliczona do podstawy wymiaru zasiłku. Zgodnie bowiem z art. 41 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60 poz. 636) – przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.

Takie samo stanowisko zajął sąd II instancji. Wyrok ten został zaskarżony przez pracodawcę – płatnika, który argumentował, że w przepisach płacowych pracodawcy istnieje możliwość utraty albo zmniejszenia nagrody w czasie choroby pracownika. Ponadto wysokość zasiłku wylicza się na podstawie wynagrodzenia w którego skład wchodzi nie tylko wynagrodzenie zasadnicze ale także inne dodatki i nagrody (art. 42 ust 1 ustawy) i dlatego nagroda ta mogła zostać wliczona do podstawy wymiaru zasiłku.

Sąd Najwyższy oddalił kasację. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że nagroda ta nie stanowiła wynagrodzenia, bo nie była faktycznie wypłacona, a jedynie przyznana. Pracodawca błędnie zaliczył ten składnik do wynagrodzenia. Sąd wskazał, że gdyby nagrodę rzeczywiście wypłacono, płatnik mógłby wliczyć ją do podstawy wymiaru zasiłku.

Sygn. akt III UK 65/05


Maria Sankowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »