REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS nie odda błędnie wyliczonego zasiłku

REKLAMA

Nagrodę uznaniową dla pracownika - jako składnik wynagrodzenia - można wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku tylko w przypadku, gdy pracodawca faktycznie ją wypłaci.
Elżbieta B. – wnioskodawczyni – pracowała w przedsiębiorstwie Sów – Pol w miejscowości S. Była tam zatrudniona na czas nieokreślony. 30 marca 2001 r. pracodawca postanowił przyznać Elżbiecie B. nagrodę uznaniową w wysokości 5 tys. zł. Nagroda ta nie została jednak faktycznie wypłacona. Od maja do października 2001 r. wnioskodawczyni korzystała ze zwolnień – pobierała zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński. Do podstawy wymiaru zasiłku pracodawca – płatnik wliczył 5 tys. zł nagrody. W 2002 r. ZUS stwierdził nadpłatę wypłaconego przez pracodawcę zasiłku. Organ rentowy odmówił płatnikowi zwrotu prawie 26 tysięcy wypłaconych Elżbiecie B.

REKLAMA

Sąd I instancji oddalił odwołanie pracodawcy stwierdzając, iż przyznana przez pracodawcę nagroda nie powinna być wliczona do podstawy wymiaru zasiłku. Zgodnie bowiem z art. 41 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60 poz. 636) – przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku.

REKLAMA

Takie samo stanowisko zajął sąd II instancji. Wyrok ten został zaskarżony przez pracodawcę – płatnika, który argumentował, że w przepisach płacowych pracodawcy istnieje możliwość utraty albo zmniejszenia nagrody w czasie choroby pracownika. Ponadto wysokość zasiłku wylicza się na podstawie wynagrodzenia w którego skład wchodzi nie tylko wynagrodzenie zasadnicze ale także inne dodatki i nagrody (art. 42 ust 1 ustawy) i dlatego nagroda ta mogła zostać wliczona do podstawy wymiaru zasiłku.

Sąd Najwyższy oddalił kasację. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że nagroda ta nie stanowiła wynagrodzenia, bo nie była faktycznie wypłacona, a jedynie przyznana. Pracodawca błędnie zaliczył ten składnik do wynagrodzenia. Sąd wskazał, że gdyby nagrodę rzeczywiście wypłacono, płatnik mógłby wliczyć ją do podstawy wymiaru zasiłku.

Sygn. akt III UK 65/05


Maria Sankowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA