| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 336 mln zł dla polskich milionerów

336 mln zł dla polskich milionerów

Grupa 55 największych polskich spółek giełdowych wydała w ubiegłym roku na gaże swoich szefów 336 mln zł. W zarządach aż 185 osób zarobiło po ponad 0,5 mln zł, a roczne zarobki czołowej dwunastki przekraczały 4 mln zł. Oprócz zasadniczych kontraktów, największy wpływ na wysokość dochodów czołówki miały wypłacone odprawy oraz programy motywacyjne.

Spółki uwzględniane w indeksach WIG20 i MIDWIG stanowią reprezentatywną grupę firm, nadających ton całej warszawskiej giełdzie. Dotarliśmy do raportów większości z nich i stąd wiemy, na ile czołowe spółki cenią swoich szefów. O zarobkach zarządów decydują rady nadzorcze, sporządziliśmy więc również ranking najlepiej wynagradzanych członków organów nadzoru w spółkach.

Na sprawność działania firm menedżerowie mają największy wpływ. Ci, którzy potrafią z przeciętnej spółki wykrzesać niedostrzeżone dotąd możliwości, wyeliminować zbędne koszty, zwiększyć sprzedaż, poprawić finanse i w końcu uczynić z niej ulubieńca inwestorów – warci są dużych pieniędzy i te pieniądze dostają. Złotówka przeznaczona na wynagrodzenia zarządów przyniosła średnio 39 zł zysku netto.

Okazuje się jednak, że szefowie zarabiają krocie, nawet wtedy, gdy zarządzana przez nich spółka nie osiąga zadowalających wyników. Najwięcej na wynagrodzenia zarządów i rad nadzorczych wydał PKN Orlen, wyprzedzając zdecydowanie bank Millennium, KGHM i Softbank, które na ten cel przeznaczyły ponad 20 mln zł każde.

W piątce najlepiej zarabiających menedżerów, czworo w zeszłym roku odeszło z firmy, w której pracowali. Oznacza to, że w zarobkach szefów bardzo dużą rolę odgrywają odprawy – tak było przynajmniej u najbardziej hojnych: PKN Orlen oraz w banku Millennium. To paradoks, że giełdowe spółki najwyżej cenią tych szefów, z którymi się rozstają.

Wojciech Ankudowicz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK