Szybko znikają z rynku
REKLAMA
Przy tym wśród barier zniechęcających do biznesu nie wymienia się już podatków czy niepewności związanej z polityką gospodarczą, ale przestępczość, złodziejstwo i korupcję administracji. Do tego występuje mała tolerancja dla porażek w działalności gospodarczej. A ponoszą je najczęściej ludzie młodzi, w wieku poniżej 30 lat i najstarsi, powyżej 60 lat. Pierwszych gubi często brak doświadczenia, drugich – prawdopodobnie rutyna.
Po pierwszym niepowodzeniu nierzadko trudno zdecydować się na następny biznes, ponieważ do powołania nowej firmy potrzebny jest kapitał. W Polsce aż blisko 97 proc. nowo powstałych firm rozpoczyna swoją działalność mając własne fundusze lub pożyczając od rodzin i znajomych. Tylko nieco ponad 3 proc. finansuje swoją działalność kredytem bankowym.
W tej sytuacji rozkręcenie nowego interesu, nawet po jednej wpadce w biznesie, w której traci się własne środki, jest często trudne, tym bardziej że niepowodzenie w działalności gospodarczej jest dla instytucji finansowych grzechem niewybaczalnym – kto go popełni, o otrzymaniu kredytu nie ma co marzyć.
Ponadto w Polsce powstaje stosunkowo mało drobnego biznesu, gdyż szkoły wszystkich szczebli na ogół nie uczą samodzielności i przedsiębiorczości mimo ogromnego boomu edukacyjnego.
Janusz K. Kowalski
REKLAMA
REKLAMA