REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrosła wartość rynku długu pozaskarbowego

REKLAMA

Na koniec II kw. 2005 roku wartość papierów dłużnych pozaskarbowych wyniosła 24,98 mld zł i wzrosła o 6,8 proc. w porównaniu do II kwartału 2004 - podała agencja Fitch.
W porównaniu do wartości odnotowanej na koniec marca 2005 zwiększyła się o 2,9 proc. W II kwartale 2005 wartość zadłużenia z tytułu emisji krótkoterminowych papierów dłużnych (KPD) zmniejszyła się o 2,6 proc. i na koniec czerwca 2005 wyniosła 9,89 mld zł. W tym czasie na rynku pojawiły się cztery nowe programy: Profi (5,5184 mln zł), PPC Rokita (30 mln zł), Polkomtel (1 mld zł), SP ZOZ Żywiec (2,5 mln zł).

Organizowaniem programów i sprzedażą papierów krótkoterminowych zajmuje się 16 podmiotów, a pięć największych (wg kwot zadłużenia) ma łącznie 76,6 proc. udziału w rynku. W tej grupie znajdują się: Bank Handlowy, BRE Bank, Bank BPH, ING Bank Śląski oraz ABN Amro, z czego trzy pierwsze obsługują łącznie 57,4 proc. wszystkich emisji (wg wartości). Obecnie rynek KPD stanowi 39,59 proc. rynku pozaskarbowych papierów dłużnych.

W II kwartale 2005 roku wartość rynku obligacji przedsiębiorstw o zapadalności powyżej 365 dni wzrosła o 5,2 proc. w stosunku do danych z końca marca 2005, natomiast w odniesieniu do danych z końca czerwca 2004 roku nastąpił 32-proc. przyrost wartości emisji w tym segmencie. W II kwartale pojawiły się emisje, na łączną kwotę 417,76 mln zł, następujących firm: Boryszew, BPH Leasing, BRE Leasing, BZ WBK Leasing, Can Pack, Empik, Europejski Fundusz Leasingowy, Malfarb, Polskie Składy Budowlane, Stocznia Gdynia.

Udział obligacji przedsiębiorstw w całym rynku pozaskarbowych papierów dłużnych wynosi 33,32 proc. Wartość rynku obligacji banków o terminie wykupu przekraczającym 365 dni wzrosła o 21,5 proc. w stosunku do wartości odnotowanej na koniec II kwartału 2004 roku.

W II kwartale 2005 roku pojawiły się dwie nowe emisje listów zastawnych: BRE Banku Hipotecznego (100 mln zł) i BPH Banku Hipotecznego (200 mln zł), i obligacje Depfa Banku o wartości 150 mln zł.

W porównaniu do wartości z końca marca 2005 roku odnotowano 13,7 -proc. wzrost wartości tego segmentu rynku. Obligacje banków stanowiły 14,74 proc. rynku pozaskarbowych papierów dłużnych. W II kwartale 2005 roku wartość rynku obligacji komunalnych wzrosła o 3,5 proc. i osiągnęła poziom 3,08 mld zł.

W ujęciu rocznym nastąpił 11,2-proc. przyrost wartości tego segmentu. Ponad 48 proc. łącznego zadłużenia samorządów przypadło na jednostki zlokalizowane w trzech województwach: wielkopolskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim, natomiast najmniej emisji było w województwie świętokrzyskim. Udział obligacji komunalnych w całym rynku pozaskarbowych papierów dłużnych wyniósł 12,35 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA