REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skorzystaliby nieuczciwi przedsiębiorcy

REKLAMA

Miał pomóc bezrobotnym i wykluczonym, a skorzystaliby na nim nieuczciwi przedsiębiorcy. Dlatego Sejm, jak dowiedziała się „GP”, nie przyjmie na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji kontrowersyjnego projektu ustawy o spółdzielniach socjalnych. Wymaga o­n bowiem gruntownej przebudowy.
Projekt przewiduje, że bezrobotni, bezdomni, osoby wykluczone, byli przestępcy, narkomani czy alkoholicy, którzy założą działalność gospodarczą w formie spółdzielni socjalnej, będą mogli liczyć na zwolnienie z opłacania składek i podatków. Co więcej, spółdzielniom zostałby automatycznie nadany status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu miałyby one prawo do 1 proc. dochodu przekazywanego na nie przez podatników. Dzięki zarejestrowaniu tej szczególnej formy gospodarowania, jaką byłaby na mocy projektowanej ustawy spółdzielnia, osoby ją prowadzące nie musiałyby również ponosić różnego rodzaju opłat wymaganych do jej zarejestrowania m.in. w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Z „dobrodziejstw” projektu, jak podkreśla Sejmowe Biuro Studiów i Ekspertyz w stanowisku dostarczonym właśnie posłom sejmowej Komisji Gospodarki, nie skorzystają jego adresaci. Po przywileje sięgną natomiast chętnie osoby, do których nie są one skierowane. Nietrudno bowiem będzie zarejestrować się jako osoba bezrobotna nawet dobrze prosperującemu przedsiębiorcy. Takie obawy potwierdza też Krajowa Izba Gospodarcza, w opinii której proponowane przez rząd regulacje lakonicznie mówiące o tym, że założycielami spółdzielni mogą być m.in. osoby bezrobotne, stwarzają pole do nadużyć. By ich uniknąć, należałoby uściślić, że uprawnienia przysługiwałyby tylko osobom długotrwale bezrobotnym.

To jednak nie koniec wątpliwości. – Projekt zakłada wprawdzie przyznanie osobom prowadzącym spółdzielnie wiele ulg, jednak nie upraszcza procedur związanych z ich założeniem – podkreśla Mariusz Turski ze Studenckiego Forum BCC. A, jak dodaje, już choćby rejestracja takiego podmiotu w KRS wymaga złożenia wielu formularzy. Na osobach prowadzących spółdzielnię ciążyłyby ponadto liczne obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości oraz z przyznania jej statusu organizacji pożytku publicznego (m.in. złożenie kosztownego rocznego sprawozdania finansowego w KRS). To z kolei, w opinii SF BCC, wymagałoby ponoszenia wysokich miesięcznych wydatków, co raczej nie zachęcałoby np. bezdomnych, narkomanów czy alkoholików do podjęcia działalności.

Izabela Rakowska-Boroń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA