Opłaty za użytkowanie wieczyste podlegają VAT
REKLAMA
W pismach skierowanych do organów podatkowych samorządowcy argumentowali, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów, a nie świadczeniem usług. Taka czynność dokonana przed 1 maja 2004 r., czyli przed wejściem w życie obecnej ustawy o VAT, nie podlega temu podatkowi.
W wydanej interpretacji organy podatkowe (urząd i izba skarbowa) uznały jednak, że oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste to świadczenie usług podlegające VAT. Niektóre samorządy w związku z tym nie wykluczają złożenia skargi do sądu administracyjnego – wynika z informacji „GP”.
Jak wyjaśnił „GP” Jerzy Marti- ni, doradca podatkowy, Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o., przekazanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste należy uznać za dostawę towaru (jest to bowiem przekazanie do dysponowania gruntem jak właściciel).
– Taka interpretacja wynika również z orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (który wskazuje, że istotne jest przekazanie władztwa nad rzeczą, tak aby nabywca dysponował rzeczą jak właściciel, natomiast przeniesienie prawa własności w tym kontekście nie ma decydującego znaczenia) – stwierdził Jerzy Martini.
Podkreślił, że jeżeli ustanowienie prawa wieczystego użytko- wania miało miejsce przed 1 maja 2004 r., a więc gdy jeszcze obowiązywały poprzednie przepisy o VAT, to taka dostawa nie podlega temu podatkowi. W konsekwencji nie są też objęte VAT roczne opłaty z tego tytułu. Opłaty te dotyczą bowiem czynności niepodlegającej opodatkowaniu – oddaniu w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych, które miało miejsce w przeszłości.
Inaczej natomiast należy traktować przekazanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste od 1 maja ub.r. W tym dniu weszły w życie nowe przepisy o VAT, na podstawie których takie przekazanie objęte zostało podatkiem.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
REKLAMA