REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS. Duże różnice w zarobkach

REKLAMA

Rekordowe zyski przedsiębiorstw wypracowane w 2004 r. i dobre wyniki finansowe firm zanotowane w pierwszym kwartale tego roku nie spowodowały wyraźnych podwyżek przeciętnych płac, w jednym regionie - w woj. warmińsko-mazurskim - doszło nawet do spadku średnich, nominalnych zarobków w przemyśle.
W efekcie, przy dość wysokiej inflacji, siła nabywcza wynagrodzeń wypłacanych w przemyśle była po pięciu miesiącach tego roku mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Od stycznia do końca maja tego roku średnia płaca brutto w przemyśle wyniosła 2456 zł i była o 2,1 proc. wyższa niż przed rokiem. Ale po uwzględnieniu inflacji siła nabywcza przeciętnego wynagrodzenia była po pięciu miesiącach tego roku o 0,9 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – w sytuacji gdy przedsiębiorstwa mają wysoką górę pieniędzy, która szybko rośnie od kilkunastu miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorcy podnoszą płace wtedy, kiedy muszą, zwykle wówczas, gdy zmuszą ich do tego silne związki zawodowe (górnictwo i energetyka) albo wtedy, gdy szukają rąk do pracy, co jest niezwykle rzadkie przy obecnym bardzo dużym bezrobociu. Potwierdza to sytuacja występująca na przykład w woj. warmińsko-mazurskim. W tym regionie nie ma licznych reprezentacji pracowniczych, a bezrobocie jest najwyższe w kraju. Dlatego w woj. warmińsko-mazurskim w pierwszych pięciu miesiącach tego roku doszło nawet do obniżek przeciętnych wynagrodzeń – średnia płaca brutto została zmniejszona o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Z danych GUS wynika, że zróżnicowanie regionalne w wynagrodzeniach wypłacanych w przemyśle jest bardzo duże. Średnie zarobki w województwach o największym potencjale ekonomicznym są aż o 800-1000 zł większe niż w województwach najsłabszych, z największym udziałem rolnictwa. Przy tym wśród 16 województw aż w 13 przeciętne płace są niższe od średniej krajowej.
W okresie od stycznia do końca maja najlepiej zarabiali pracownicy przedsiębiorstw przemysłowych funkcjonujących w woj. mazowieckim, gdzie średnia płaca wyniosła 3030 zł. Zarobki w woj. mazowieckim winduje stolica, która przyciąga prywatny kapitał krajowy i zagraniczny – co trzecie przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego ulokowane jest w tym regionie.
Na drugim miejscu w tym rankingu znaleźli się pracownicy przedsiębiorstw przemysłowych funkcjonujących na Śląsku. Ich średnia płaca w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wyniosła 2858 zł. O przeciętnej płacy decydują w tym regionie kopalnie i firmy energetyczne, w których zarobki są wysokie. Wynagrodzenia w górnictwie nierzadko nie mają związku z wynikami ekonomicznymi branży. Wprawdzie w ubiegłym roku duża część kopalń była po raz pierwszy od wielu lat na plusie, ale na górnictwie ciążą ogromne długi.
Trzecie miejsce pod względem wysokości zarobków w przemyśle zajmuje woj. dolnośląskie. W pozostałych 13 województwach przeciętne wynagrodzenia w przemyśle są niższe od średniej krajowej. Najmniej zarabiają pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach wspomnianego woj. warmińsko-mazurskiego oraz woj.: lubuskiego (2032 zł), podkarpackiego (2064 zł) i podlaskiego (2066 zł) – w tych regionach przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest aż o prawie 1000 zł niższe od wypłacanego w woj. mazowieckim.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Janusz K. Kowalski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA