REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 14 tys. firm bez zdolności kredytowej

REKLAMA

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od sześciu lat, przestała rosnąć liczba firm nieposiadających zdolności kredytowej. Jednak nadal jest ich dość dużo - najwięcej w handlu i przemyśle. Obecnie aż 97 proc. firm bez zdolności kredytowej należy do sektora prywatnego.
Pod koniec marca w rejestrach dziesięciu największych polskich banków figurowało ponad 14 tys. firm zaklasyfikowanych jako nieposiadające zdolności kredytowej. Było to o 321 mniej niż w końcu ubiegłego roku i o 1251 mniej niż w końcu 2003 r., ale o 6148 więcej niż w 2000 r.

W pierwszym kwartale tego roku najwięcej podmiotów bez zdolności kredytowej funkcjonowało w handlu i naprawach oraz w przemyśle (głównie w branży artykułów spożywczych i napojów oraz w branżach: meblarskiej, wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, produkcji drewna i wyrobów z drewna oraz produkcji metalowych wyrobów gotowych) – wynika z badań Narodowego Banku Polskiego przeprowadzonych na podstawie informacji z dziesięciu największych banków: Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. (BGŻ), Banku Handlowego w Warszawie S.A. (BH), Banku Millennium, Banku Pekao S.A., Banku Przemysłowo-Handlowego PBK S.A. (BPH PBK), BRE Banku S.A., Banku Śląskiego S.A. (BSK), Banku Zachodniego WBK S.A. (BZ WBK), Kredyt Banku S.A. (KB), PKO BP.

Pod koniec marca tego roku najliczniejszą grupę firm bez zdolności kredytowej obsługiwały trzy banki: Bank Pekao S.A. (21,8 proc.), PKO BP (21 proc.) i BPH PBK (13,1 proc.). Podmioty, które nie miały zdolności kredytowej, w 97 proc. należały do sektora prywatnego (o 0,5 pkt proc. więcej niż w końcu ub.r.). Firmy te zatrudniały ponad 378,6 tys. osób, a ich sprzedaż kwartalna wynosiła ponad 30 mld zł.

Według NBP zadłużenie firm nieposiadających zdolności kredytowej wynosiło w końcu marca 17,3 mld zł, co oznacza, że jeden podmiot przeciętnie zadłużony był w wysokości ok. 1225,8 tys. zł. Największe średnie zadłużenie firmy bez zdolności kredytowej zanotowano w tym okresie w BH (2295.9 tys. zł), BRE Banku (2264,9 tys. zł) KB (1616,6 tys. zł) oraz w BSK (1472,3 tys.).

Wśród podmiotów nieposiadających zdolności kredytowej najwięcej było jednostek małych – prawie 87 proc. z nich zatrudniało nie więcej niż 20 pracowników. Większość tego rodzaju firm (63,5 proc.) z chwilą utraty zdolności kredytowej zaprzestała produkcji. Z danych NBP wynika również, że w pierwszym kwartale tego roku 19,4 proc. podmiotów nieposiadających zdolności kredytowej w tym okresie zostało objętych procesami naprawczo-likwidacyjnymi.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA