reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Posłowie chcą zostawić "kominy"

Posłowie chcą zostawić "kominy"

Mimo że tzw. ustawa kominowa, według Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, jest niezgodna z prawem unijnym, a jej przepisy zostały zaskarżone przez pracodawców do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu, posłowie Komisji Skarbu Państwa nie chcą zgodzić się na uchylenie jej regulacji zaproponowane przez rząd.

O tym, czy dalej prowadzone będą prace nad rządowym projektem, Sejm rozstrzygnie na najbliższym posiedzeniu.
W opinii Ministerstwa Skarbu Państwa należy uchylić tzw. kominówkę, ponieważ dyskryminuje ona kadrę menedżerską przedsiębiorstw państwowych pod względem wynagrodzenia. Osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach w firmach prywatnych zarabiają nawet kilkanaście razy więcej.

Zgodnie z ustawą kominową, płaca kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach Skarbu Państwa nie może być wyższa niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku. Dla szefów jednostek podległych limit ten został odpowiednio ograniczony do czterokrotności, trzykrotności lub jednokrotności wynagrodzenia – w zależności od rodzaju podmiotu, w którym menedżer jest zatrudniony. Obecnie górna granica wynagrodzenia sięga niemal 15 tys. zł.

Tymczasem w opinii resortu Skarbu Państwa, wysokość wynagrodzeń menedżerów powinna być uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa, jego znaczenia dla rynku, wysokości uzyskiwanych przychodów oraz wyników finansowych. Ryszarda Zbrzyznego (SLD), sprawozdawcę projektu ustawy odrzucającego projekt rządowy, do zniesienia ustawy kominowej nie przekonują argumenty, że ustawa uniemożliwia pozyskanie najlepszej kadry menedżerskiej w przedsiębiorstwach państwowych.

Jego zdaniem, wzrost wynagrodzeń menedżerów spowodowałby co prawda zwiększenie wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, ale jednocześnie wpłynąłby na efekt ekonomiczny firmy w postaci mniejszego zysku.
 


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama