REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2004 roku było ubezpieczone 3,45 proc. polskiego eksportu

REKLAMA

Wraz z rosnącym eksportem z Polski zwiększa się także zakres jego ubezpieczania - wynika z danych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) SA. W 2003 roku ubezpieczane było 3,17 proc. polskiego eksportu, w 2004 roku 3,45 proc. - poinformował na konferencji prasowej prezes KUKE Jarosław Biernacki.
Łączna wartość ubezpieczonego przez KUKE obrotu eksportowego wyniosła w 2004 roku 2,55 mld USD i była o 50 proc. wyższa niż w 2003 roku. Biernacki zwrócił uwagę, że dane te odnoszą się jedynie do ok. połowy polskiego eksportu. Druga połowa to eksport dokonywany w ramach sprzedaży między oddziałami międzynarodowych korporacji, a takiego eksportu w ramach jednej firmy - zgodnie z prawem - nie można ubezpieczać.

W I kwartale 2005 roku największym odbiorcą polskiego eksportu ubezpieczanego przez KUKE były Niemcy (29 proc.), a następnie Wielka Brytania (11 proc.), Rosja (10 proc), Holandia (8 proc.) i Francja (5 proc.).

Według Biernackiego, dane o ubezpieczaniu eksportu wskazują na dużą dynamikę w eksporcie wyrobów przemysłu motoryzacyjnego, usług budowlanych, materiałów wykończeniowych dla budownictwa, farmaceutyków, wyrobów przemysłu maszynowego, a także produktów przemysłu budowy urządzeń energetycznych (wyposażenie elektrowni, linie przesyłowe, stacje energetyczne).

Z danych KUKE wynika, że coraz istotniejszym odbiorcą polskich wyrobów jest Rosja. Kraj ten, korzystając ze światowej koniunktury na ropę i węgiel, unowocześnia swój przemysł wydobywczy. Stąd wiele zamówień na maszyny górnicze czy maszyny służące do wydobycia ropy naftowej.

Polskie firmy eksportują też do Rosji materiały budowlane, do wykończenia mieszkań, a także żywność. Biernacki podkreślił, że KUKE od dłuższego czasu przebudowuje swój portfel: w coraz większym stopniu koncentruje się na ubezpieczaniu należności eksportowych.

Na rynku ubezpieczeń należności krajowych jest większa konkurencja; poza KUKE na polskim rynku działają jeszcze trzy wyspecjalizowane firmy: Atradius, Coface i Euler Hermes. Eksporterzy mogą korzystać w KUKE nie tylko z ubezpieczeń komercyjnych, lecz także z ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa. Tegoroczny limit takich gwarancji wynosi 10,5 mld zł, z czego wykorzystano już 64 proc.

W 2004 r. limit wynosił 9,5 mld zł i wykorzystano go w 66 proc. KUKE chce też, korzystając z możliwości swobody działania firm ubezpieczeniowych na terenie UE w ramach tzw. jednolitego paszportu, rozpocząć działalność za granicą.

"Nastąpi to jeszcze w 2005 roku. Będą to kraje nowej Unii, bliskie geograficznie. Część przedsiębiorców rozważa przeniesienie produkcji poza Polskę i będzie to usługa przygotowana dla naszych klientów" - poinformował Biernacki.

Zysk netto KUKE na koniec 2004 roku wyniósł ponad 8,3 mln zł, co stanowiło wzrost o ponad 47 proc. w stosunku do roku 2003. Korporacja planuje, że rok 2005 zakończy wynikiem netto w wysokości 5,9 mln zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA