REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data przyjęcia euro zależna od polityki fiskalnej następnego rządu

REKLAMA

Data przystąpienia do strefy euro zależna będzie od polityki fiskalnej nowego rządu, ale jeśli nowy rząd nie będzie się spieszył z przystąpieniem, to może to utrudnić prowadzenie polityki pieniężnej - powiedział członek RPP Dariusz Filar.
 "Data przystąpienia do strefy euro w dużym stopniu będzie zależała od tego jaką koncepcję polityki fiskalnej będzie miał rząd, który ukonstytuuje się po jesiennych wyborach" - powiedział Filar. "Nie chodzi tylko o ograniczenie deficytu do 2007 roku, co zakłada program konwergencji. Polityka ograniczania deficytu musi być kontynuowana w czasie naszej obecności w ERM2, bo to ułatwi stabilizację kursu. Taka polityka musi być też prowadzona po naszym wejściu do euro" - dodał.

Według sondaży przedwyborczych wrześniowe głosowanie wygrają PO i PiS, które deklarują utworzenie koalicji i stworzenie nowego rządu.

"Aby móc spokojnie myśleć o wejściu do systemu ERM2, przejście przez niego i spokojne funkcjonowanie w euro trzeba dysponować wieloletnim programem przebudowy i naprawy finansów publicznych" - powiedział Filar.

Członek RPP uważa, że konieczne będzie jak najszybsze spotkanie RPP z nowym rządem.

"Kiedy tylko ukonstytuuje się nowy rząd, takie spotkanie (poświęcone wejściu do euro) będzie potrzebne natychmiast. Pewne rzeczy trzeba będzie podkreślić jeszcze raz" - powiedział nawiązując w ten sposób do spotkania RPP-rząd z lutego tego roku.

Na spotkaniu tym rząd i RPP wspólnie uznały, że priorytetem Polski jest jak najszybsze przystąpienie do strefy euro. Według Filara, gdyby po wyborach okazało się, że wejście do strefy euro nie jest priorytetem, mogłoby to opóźnić cały proces.

"Jeżeli będzie to rozmyte, jeżeli nie będzie takich priorytetów, to wtedy bylibyśmy dalej niż nam się obecnie wydaje" - powiedział. "Dla prowadzenia polityki pieniężnej to byłoby nowe i dodatkowe wyzwanie i utrudnienie pracy" - powiedział mówiąc o możliwej reakcji rynków.

Jeden z potencjalnych koalicjantów - PiS deklaruje, że chce odłożyć przystąpienie do euro. Obecny rząd chce przystąpienia w 2009 roku.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA