REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy światowy rekord ceny baryłki ropy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Cena ropy w transakcjach prowadzonych w Azji przekroczyła w poniedziałek rano po raz pierwszy w historii gospodarki światowej 59 dol. za baryłkę.
W połowie sesji przedpołudniowej na giełdzie w Singapurze cena lekkiej, surowej ropy amerykańskiej doszła do wysokości 59,18 dol. za baryłkę, co jest nowym rekordem wszech czasów. Jest ona wyższa o 71 centów od ceny zamknięcia w piątek.

Poniedziałek jest drugim kolejnym dniem, w którym pada światowy rekord. W piątek w trakcie sesji na New York Mercantile Exchange cena ropy doszła do 58,60 dol. za baryłkę, co było rekordem absolutnym. Pod koniec dnia cena zeszła tam w piątek do poziomu 58,47 dol. za baryłkę, wyższego o 1,89 dol niż w czwartek. Był to nowy rekord zamknięcia na nowojorskiej giełdzie NYMEX, którego żywot może jednak być bardzo krótki i zakończyć się już w poniedziałek.

Obecne rekordy następują w dwa i pół miesiąca po poprzedniej fali rekordów, z których najwyższy - 58,28 dol. za baryłkę padł w Nowym Jorku 4 kwietnia.

W ubiegłym roku, latem i na jesieni, seria rekordów cenowych na światowym rynku ropy trwała przez wiele miesięcy, wydźwigając ceny na obecny poziom, wyższy o 50 proc. niż przed rokiem.

Obecne rekordy są najwyższe w historii jedynie nominalnie, bowiem przy uwzględnieniu inflacji i wartości dolara ropa była najdroższa w 1980 roku, kiedy to w przeliczeniu na obecny pieniądz kosztowała 90 dol. za baryłkę.

"Byki (grający na zwyżkę) sądzą, że rynek schłodzić mogłaby jedynie erozja popytu, ale jak dotąd na nic takiego się nie zanosi" - ocenił cytowany przez AP analityk z firmy Energyintel Matt Piotrowski. "Koncentrują się one także na ostatnim posiedzeniu OPEC, uznając, iż podtrzymało ono jedynie przekonanie, że organizacja ta nie jest w stanie schłodzić cen" - dodał Piotrowski.

Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową na sesji zakończonej w środę postanowiła podnieść swój łączny pułap wydobycia do 28 mln baryłek dziennie, co jednak nie uspokoiło rynku, ponieważ taką ilość ropy kraje zrzeszone w OPEC w praktyce wydobywały już dotąd. Łącznie z Irakiem, który jest wieloletnim członkiem naftowego kartelu, ale obecnie nie jest związany limitami OPEC, organizacja ta wydobywa w tej chwili dziennie prawie 30 mln baryłek, zaspokajając 35 procent światowego popytu.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA