REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powtórna prywatyzacja Kryworiżstalu zgodnie z prawem

REKLAMA

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko obiecała w piątek podczas obrad gospodarczego "okrągłego stołu" w Kijowie, że powtórna prywatyzacja kombinatu górniczo-hutniczego Kryworiżstal odbędzie się zgodnie z prawem i na przejrzystych zasadach.
 Zaprosiła także zagranicznych biznesmenów do inwestowania w jej kraju. Ponowna "prywatyzacja (Kryworiżstalu), możliwe, że po raz pierwszy w historii niezależnej Ukrainy będzie otwarta i uczciwa" - oświadczyła Tymoszenko.

Kombinat górniczo-hutniczy Kryworiżstal jest jednym z największych ukraińskich producentów wyrobów metalowych, a jego udział na rynku hutniczym Ukrainy stanowi 20 proc. Rocznie wytwarza ponad 6 mln ton wyrobów walcowanych, około 7 mln ton stali i blisko 8 mln ton surówki. W 2003 roku dochód huty przekroczył 900 mln hrywien (ok. 170 mln dolarów).

22 kwietnia sąd gospodarczy w Kijowie uznał sprzedaż kombinatu za niezgodną z prawem i nakazał nowym właścicielom zwrócenie jego akcji Funduszowi Mienia Państwowego (resort prywatyzacji). 3 czerwca decyzję tę podtrzymał sąd apelacyjny.

Kryworiżstal był dotychczas własnością Związku Inwestycyjno-Metalurgicznego, który za prezydentury Leonida Kuczmy nabył akcje przedsiębiorstwa za ok. 800 mln dolarów. Według ekspertów, państwo mogło uzyskać za kombinat nawet 8 mld hrywien (1,5 mld dolarów).

6 czerwca Tymoszenko poleciła ukraińskiemu Funduszowi Mienia Państwowego przeprowadzić ponowny przetarg w sprawie prywatyzacji kombinatu. Dotychczasowymi właścicielami Kryworiżstalu byli zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy - Wiktora Pińczuk i doniecki oligarcha Rinat Achmetow.

Tymoszenko nazwała Kryworiżstal "okrętem flagowym ukraińskiego przemysłu zwróconym państwu" i zapewniła, że jego ponowna sprzedaż będzie wzorcowym przykładem prywatyzacji na terenie byłego ZSRR. Ukraińska premier zaprosiła także zagranicznych partnerów, obecnych na kijowskim forum ekonomicznym ("mini-Davos"), do inwestowania na Ukrainie.

Zaproponowała im min. udział w kontraktach wartości 7 mld euro, związanych z budową płatnych autostrad oraz z rolnictwem. Tymoszenko mówiła również o możliwościach inwestowania w fabrykach produkujących samoloty transportowe, planach przyciągnięcia na Ukrainę międzynarodowych firm ubezpieczeniowych i banków.

"Możliwości Ukrainy na rynku usług bankowych są kolosalne. Kredyty proponowane przez nasze banki są natomiast wciąż za drogie. W rozwiązaniu tego problemu może nam pomóc wejście (na Ukrainę) banków międzynarodowych" - powiedziała Tymoszenko.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA