REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eurodeputowani grożą wetem w sprawie budżetu

REKLAMA

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego wyrazili w czwartek niezadowolenie ze zbyt skromnej - ich zdaniem - propozycji budżetu UE na lata 2007-13, przygotowanej przez Luksemburg na szczyt rozpoczynający się w czwartek w Brukseli.
Szef komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Janusz Lewandowski (PO) i sprawozdawca PE na temat planów budżetowych na lata 2007-13 Reimer Boege skrytykowali propozycję kompromisu budżetowego, przedstawioną w środę wieczorem przez Lukseburg kierujący pracami UE.

Skrytykowano zwłaszcza cięcia w wydatkach na badania i politykę zagraniczną, w tym na wsparcie sąsiadów UE.

"Wciąż jest czas by negocjować. Domaganie się jakiegokolwiek porozumienia budżetowego, byleby było, to przejaw paniki" - powiedział Boege.

Skrytykował stanowisko szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, który w środę powiedział, że lepszy jest nieidealny budżet niż żaden. Zaapelował do przywódców krajów UE o zawarcie porozumienia, by pokazać, że "Unia Europejska funkcjonuje".

Lewandowski uważa, że "stanowisko KE jest pragmatyczne". Obaj eurodeputowani zagrozili, że nawet jeśli przywódcy państw UE dojdą do porozumienia budżetowego, to PE może je zablokować.

Wówczas UE funkcjonowałaby w oparciu o budżet roczny (tzw. prowizorium budżetowe), które w 2007 roku wyniosłoby 1,03 proc. dochodu narodowego brutto (DNB).

"W stosunku do propozycji Luksemburga daje to 40 mld euro więcej w ciągu siedmiu lat" - argumentowali eurodeputowani.

Propozycja Luksemburga zakłada, że wydatki UE wyniosą w ciągu siedmiu lat niespełna 1 proc. DNB, czyli około 800 mld euro, liczone w tzw. płatnościach. PE w czerwcu w głosowaniu opowiedział się za budżetem na poziomie 1,07 proc. DNB, czyli 883 mld euro.

Lewandowski przyznał jednak, że prowizorium budżetowe "jest niekorzystne z punktu widzenia nowych krajów członkowskich".

Jak informowała wcześniej KE, w przypadku braku porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu, fundusze strukturalne i spójności dla nowych krajów UE w 2007 roku wyniosłoby łącznie 9 mld euro, zamiast 20 mld w propozycji Luksemburga.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA