REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w czerwcu nie zmienił się

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się cen konsumpcyjnych w perspektywie najbliższych miesięcy nie zmienił w czerwcu istotnie swej wielkości wobec maja - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się cen w przyszłości nie zmienił istotnie notowań w stosunku do swych wartości sprzed miesiąca. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrósł on nieznacznie, co można potraktować jako pierwszy sygnał wyczerpywania się impulsów deflacyjnych, jednak wzrost ten w ostatnim okresie nie był kontynuowany" - napisała w komentarzu do badania Maria Drozdowicz z BIEC.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji prognozuje zmiany cen - CPI z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Według BIEC, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zmienił się również rozkład czynników decydujących o przyszłej inflacji.

"Ponownie, jak przed kilkoma miesiącami, przeważają te, które wpływają na spadek lub stabilizację przyszłych cen konsumpcyjnych" - napisała Drozdowska.

Jej zdaniem wzrost Wskaźnika Przyszłej Inflacji w dużej mierze wynika z tendencji obniżania cen przez przedsiębiorstwa.

"Najprawdopodobniej coraz bardziej przekonują się one, że siła popytu nie jest aż tak wielka jak szacowano jeszcze parę miesięcy temu. Zaledwie 7 proc. badanych przedsiębiorstw przewiduje wzrost cen produkowanych przez siebie towarów w perspektywie najbliższych miesięcy, zaś aż 80 proc. przedstawicieli przedsiębiorstw deklaruje utrzymanie cen na dotychczasowym poziomie" - pisze autorka raportu BIEC.

Według opracowania w trendzie spadkowym utrzymują się też ceny importu, choć nie obniżają się one tak szybko jak przed rokiem w czasie silnej aprecjacji złotego. Spadają również ceny usług transportowych i magazynowania, które do tej pory były relatywnie stałe. BIEC dodaje, że realne wartości długu publicznego pozostały na niezmienionym poziomie, choć ostatnie emisje obligacji skarbowych pewnie przyczynią się do jego wzrostu.

"Jedynym czynnikiem, który może budzić niepokój z punktu widzenia stabilności cen jest zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Ostatnie dane wskazują na ich znaczny przyrost, choć z drugiej strony ciągle nie jest jasne, czy kredyty te zostały zaciągnięte na poczet zakupów o charakterze konsumpcyjnym, czy też nieprzerwana fala debiutów giełdowych przyciąga prywatnych inwestorów" - napisała Drozdowska.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA