REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrośnie skala roszczeń

REKLAMA

W ub.r. fiskus wypłacił 33 podatnikom ponad 2,7 mln zł odszkodowań za straty poniesione w wyniku błędnych decyzji urzędników. Od 1 września br. będzie można domagać się również rekompensat za utracone korzyści. Skala roszczeń wobec urzędów skarbowych prawdopodobnie wzrośnie.
Przedsiębiorcy już teraz walczą z organami skarbowymi o odszkodowania. Dotyczą one jedynie strat poniesionych w wyniku niesłusznych decyzji podatkowych.

Spór Marka Isańskiego, właściciela firmy leasingowej TFL, z zielonogórskim Urzędem Skarbowym zaczął się niemal 10 lat temu. Spółka musiała zwolnić pracowników i praktycznie zaprzestała działalności.

REKLAMA

– Dziś istnieje tylko na potrzeby postępowania podatkowego, przeciągającego się z powodów proceduralnych i niejasnych przepisów. Na samych prawników wydałem w tym czasie niemal 2 mln zł – mówi M. Isański. Dwa lata temu złożył do Ministerstwa Finansów wniosek o 6 mln zł odszkodowania. Jak na razie, pozew utknął w sądzie cywilnym.

W wyroku z 23 września 2003 r. (K20/02) Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest niezgodne z konstytucją (art. 77 ust 1. – prawo do wynagrodzenia szkody) ograniczenie odszkodowania za niezgodne z prawem działanie władzy publicznej jedynie do rzeczywistej szkody.

Ponad 11 mln zł odszkodowania żąda od fiskusa inna zielonogórska firma – EltorPol. Z powodu braku kasy fiskalnej urząd skarbowy nałożył na nią niemal 2 mln zł (z odsetkami) „domiaru”. Przed sądem okazało się, że kara nie powinna przekroczyć 30 tys. zł. Tymczasem urząd skarbowy zajał konta firmy i doprowadził ją na skraj bankructwa. Oprócz odszkodowania za straty EltorPol domaga się także rekompensaty za utracone korzyści.

– Powołujemy się wprost na konstytucję i kodeks cywilny – informuje pełnomocnik spółki mec. Włodzimierz Sawicki.

REKLAMA

We wrześniu br. EltorPol do swoich argumentów będzie mógł dodać także Ordynację podatkową. 1 września ma wejść w życie nowelizacja ustawy (czeka na przyjęcie przez Senat), zawierająca przepis nakazujący wypłatę odszkodowania nie tylko za rzeczywistą szkodę, ale także za utracone korzyści. Zgodnie ze zmienionym art. 260 par. 1 „stronie, która poniosła szkodę na skutek wydania decyzji, która następnie została uchylona w wyniku wznowienia postępowania lub stwierdzono nieważność tej decyzji, służy odszkodowanie za poniesioną stratę i utracone korzyści, chyba że przesłanki, które uzasadniają uchylenie tej decyzji lub stwierdzenie jej nieważności, powstały z winy strony”. Rekompensaty ma wypłacać organ, który wydał błędną decyzję.

Zmiany dotyczące odszkodowań za niezgodne z prawem decyzje wymógł wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W rządowym projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej zaproponowano odszkodowania za utracone korzyści jedynie w przypadku, gdy organ przyczynił się do powstania okoliczności stanowiących przesłankę do wznowienia postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orędownikiem wprowadzenia do Ordynacji podatkowej „pełnych odszkodowań”, także w sytuacji gdy decyzje uchylono lub unieważniono nie z winy strony, jest poseł PiS Artur Zawisza. Uważa on, że przyjęcie propozycji rządowej stworzyłoby istotną barierę dla uzyskania odszkodowania za utracone korzyści, gdyż udowodnienie winy organu jest niezwykle trudne. Niespodziewanie jego wniosek mniejszości poparli także posłowie lewicy.

REKLAMA

Resort finansów uważa, że zmiana w wersji przyjętej przez Sejm może oznaczać konieczność wypłaty odszkodowań także w sytuacjach gdy wznowienie postępowania i uchylenie decyzji nastąpiło nie z winy fiskusa. Może chodzić np. o sytuacje, gdy dowody, na których podstawie wydano decyzje, okazały się fałszywe lub w sprawie miały miejsce okoliczności nieznane organowi.

Poseł Zawisza nie obawia się jednak, by nowe uprawnienia podatników stanowiły zagrożenie dla budżetu. – Biorę pod uwagę, że wzrośnie wartość roszczeń podatników wobec Skarbu Państwa, ale nie przewiduję drastycznego wzrostu wartości wypłacanych odszkodowań. Przecież pozwy będą weryfikowane przez sądy. To one ostatecznie zdecydują, czy odszkodowanie jest zasadne i w jakiej wysokości powinno zostać wypłacone – tłumaczy poseł Zawisza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA