reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powierzchnia zasiewów zbóż ok. 7,9 mln ha

Powierzchnia zasiewów zbóż ok. 7,9 mln ha

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w tym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniesie około 7,9 mln ha, czyli będzie zbliżona do ubiegłorocznej - podał GUS.

GUS szacuje również, że mniejsza od ubiegłorocznej będzie powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku o ok. 5 proc. oraz buraków cukrowych o ok. 3 proc."Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w połowie maja był zbliżony lub nieco gorszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ocenia się, że zasiewy zbóż jarych są nieco gorsze od ubiegłorocznych" - napisał GUS."Straty w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były niewielkie, choć większe o 0,3 pkt. procentowego niż w roku ubiegłym. Mniejsze niż w roku ubiegłym o 0,3 pkt. procentowego były straty w powierzchni zasiewów rzepaku ozimego. Wznowienie wegetacji w bieżącym roku było opóźnione w porównaniu do optymalnych terminów agrotechnicznych o około 10 dni" - dodał GUS.Kwitnienie drzew i krzewów owocowych rozpoczęło się pod koniec kwietnia a zakończyło dopiero w II dekadzie maja. W wielu rejonach kraju w okresie kwitnienia drzew i krzewów owocowych było chłodno i deszczowo, co nie sprzyjało zawiązywaniu owoców i utrudniało oblot pszczół.GUS wstępnie szacuje, że zbóż jarych łącznie z mieszankami zbożowymi jarymi zasiano około 3,4 mln ha, tj. o około 1,5 proc. więcej niż wynosiła powierzchnia w 2004 r. Powierzchnię zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi ocenia się na około 4,5 mln ha, tj. o ok. 49 tys. ha (o 1,1 proc.) mniej od powierzchni ubiegłorocznej."Ocenia się, że w stosunku do roku ubiegłego zwiększyła się nieco powierzchnia uprawy pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, a spadła powierzchnia zasiewów żyta, pszenżyta ozimego i mieszanek zbożowych ozimych" - napisał GUS.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama