Powierzchnia zasiewów zbóż ok. 7,9 mln ha
REKLAMA
"Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w połowie maja był zbliżony lub nieco gorszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ocenia się, że zasiewy zbóż jarych są nieco gorsze od ubiegłorocznych" - napisał GUS.
"Straty w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były niewielkie, choć większe o 0,3 pkt. procentowego niż w roku ubiegłym. Mniejsze niż w roku ubiegłym o 0,3 pkt. procentowego były straty w powierzchni zasiewów rzepaku ozimego. Wznowienie wegetacji w bieżącym roku było opóźnione w porównaniu do optymalnych terminów agrotechnicznych o około 10 dni" - dodał GUS.
Kwitnienie drzew i krzewów owocowych rozpoczęło się pod koniec kwietnia a zakończyło dopiero w II dekadzie maja. W wielu rejonach kraju w okresie kwitnienia drzew i krzewów owocowych było chłodno i deszczowo, co nie sprzyjało zawiązywaniu owoców i utrudniało oblot pszczół.
GUS wstępnie szacuje, że zbóż jarych łącznie z mieszankami zbożowymi jarymi zasiano około 3,4 mln ha, tj. o około 1,5 proc. więcej niż wynosiła powierzchnia w 2004 r. Powierzchnię zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi ocenia się na około 4,5 mln ha, tj. o ok. 49 tys. ha (o 1,1 proc.) mniej od powierzchni ubiegłorocznej.
"Ocenia się, że w stosunku do roku ubiegłego zwiększyła się nieco powierzchnia uprawy pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, a spadła powierzchnia zasiewów żyta, pszenżyta ozimego i mieszanek zbożowych ozimych" - napisał GUS.
REKLAMA
REKLAMA