REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty mocniejszy za sprawą zagranicy

REKLAMA

Agresywne zakupy przez inwestorów zagranicznych spowodowały wzrost wartości złotego na czwartkowym otwarciu.
Obligacje pozostaną stabilne, choć możliwy jest lekki spadek rentowności. Środowa sesja przyniosła umocnienie złotego do euro. Polska waluta straciła jednak wobec dolara, któremu pomogły dobre dane o deficycie handlowym USA w marcu.

W czwartek około 9.30 za euro płacono 4,1320 zł wobec 4,1670 zł w środę pod koniec kwotowań, a za dolara 3,2400 zł wobec 3,2550 zł. Odchylenie do starego parytetu wynosiło 12,8 proc. po jego mocnej stronie. Za euro płacono 1,2755 dolara.

"Złoty się umacnia od czwartkowego otwarcia na poziomie 4,14 wobec euro za sprawą inwestorów zagranicznych, którzy agresywnie kupują złotego. Sytuacja się diametralnie nie zmieniła, ale widać, że sentyment się wyraźnie poprawił" - powiedział Andrzej Krzemiński, dealer walutowy Banku BPH.

Jego zdaniem złoty wobec euro będzie oscylował w czwartek w przedziale 4,11-4,15. Na rynku międzybankowym nadal umacnia się dolar wobec euro za sprawą odrębnych danych o deficycie handlowym w USA. Przełamany został ważny poziom wsparcia 1,27 i jeżeli zamknięcie będzie poniżej kolejnego ważnego wsparcia 1,2730, to - zdaniem Krzemińskiego - dolar będzie się dalej umacniał.

Stabilizacja nie opuszcza rynku długu. Ceny polskich papierów lekko wzrosły co było związane m.in. z mocnym otwarciem złotego.

"Rynek obligacji powinien być stabilny. Pomimo niewielkiego spadku rentowności, który może mieć miejsce, papiery będą oferowane, na co wskazuje wypowiedź Filara z RPP" - powiedział Andrzej Skraba, z Societe Generale.

Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że obecny poziom stóp procentowych gwarantuje realizację celu inflacyjnego na poziomie zbliżonym do 2,5 proc.

Rentowność dwuletnich obligacji wynosiła w czwartek około godz. 9.30 5,35 proc. wobec 5,37 proc. w środę, pięcioletnich 5,42 proc. wobec 5,45 proc., a dziesięcioletnich DS1015 5,43 proc. wobec 5,43 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA