REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tymczasowi mniej zarabiają od etatowców

REKLAMA

Pracownicy tymczasowi w Unii Europejskiej są niżej opłacani niż pracownicy zatrudnieni na stałe. Nie mają ponadto, jak pracownicy etatowi, dostępu do szkoleń lub innych pozapłacowych dodatków do wynagrodzenia - uważają eksperci firmy Sedlak & Sedlak.
W Hiszpanii, zgodnie z badaniami OECD, różnica w płacach pracowników tymczasowych i zatrudnionych na stałe wynosiła przed kilkoma laty aż 47 proc. O 10 proc. mniejsza była w Holandii i Portugalii. Najmniejsze dysproporcje płacowe między pracownikami tymczasowymi a etatowymi występowały w Danii (22 proc.), Belgii (21 proc.) Austrii (19 proc.), Niemczech (17 proc.). – Mimo że badania OECD są sprzed kilku lat, dysproporcje płacowe między pracownikami zatrudnionymi na etat i tzw. czasownikami nadal są duże – mimo prób wyrównania ich na drodze legislacyjnej – uważa Marcin Dubis z firmy Sedlak & Sedlak.

W związku z występowaniem wspomnianej dyskryminacji płacowej pracowników tymczasowych, część państw europejskich zaczęła wprowadzać bowiem do prawa pracy przepisy mające doprowadzić do wyrównania zarobków tych grup pracowniczych. Regulacje te często nie sprawdzały się jednak w praktyce.

Tak było w Hiszpanii, która w 1999 r. wprowadziła przepisy, na mocy których pracownicy tymczasowi mieli otrzymywać płace ustalone dla stałych pracowników w układach zbiorowych pracy. Miały one rozwiązać problemy nierówności płacowych. Zapomniano jednak o tym, że w hiszpańskich przedsiębiorstwach powszechne jest zawieranie porozumień płacowych, które nie są źródłem prawa pracy. Oznaczało to, że porozumienia te były wyłączone spod przepisów z 1999 r., wyraźnie dotyczących sformalizowanych układów zbiorowych pracy

. Problem został rozstrzygnięty dzięki porozumieniu między organizacjami reprezentującymi pracodawców a związkami zawodowymi, na mocy którego pracownicy tymczasowi muszą otrzymywać wynagrodzenia wyznaczane przez wszystkie porozumienia płacowe w przedsiębiorstwie – niezależnie od tego, czy są one formalnie źródłem prawa pracy czy nie.

Również Komisja Europejska planuje wprowadzenie dyrektywy regulującej kwestię wyrównywania płac pracowników tymczasowych i zatrudnionych na stałe. Jednak mimo że projekt regulacji został opracowany jeszcze w 2002 r., do tej pory nie został przyjęty.

Polska wyprzedziła zamierzenia KE. W naszym kraju na straży niedyskryminacji płacy pracowników tymczasowych stoi ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608). Zgodnie z nią, pracodawca użytkownik informuje agencję pracy tymczasowej na piśmie o wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, określonym w przepisach o wynagrodzeniu obowiązujących u tego pracodawcy.

Oznacza to, że pracownik tymczasowy powinien być wynagradzany według stawek obowiązujących wszystkich pracowników pracodawcy użytkownika, czyli firmy wypożyczającej pracowników czasowych. Tak więc wszelkiego rodzaju wewnętrzne przepisy płacowe obowiązujące w firmie wypożyczającej pracownika tymczasowego, takie jak układy zbiorowe pracy czy regulaminy wynagrodzenia, znajdują zastosowanie również dla pracownika tymczasowego.
Izabela Rakowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA