REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tymczasowi mniej zarabiają od etatowców

REKLAMA

Pracownicy tymczasowi w Unii Europejskiej są niżej opłacani niż pracownicy zatrudnieni na stałe. Nie mają ponadto, jak pracownicy etatowi, dostępu do szkoleń lub innych pozapłacowych dodatków do wynagrodzenia - uważają eksperci firmy Sedlak & Sedlak.
W Hiszpanii, zgodnie z badaniami OECD, różnica w płacach pracowników tymczasowych i zatrudnionych na stałe wynosiła przed kilkoma laty aż 47 proc. O 10 proc. mniejsza była w Holandii i Portugalii. Najmniejsze dysproporcje płacowe między pracownikami tymczasowymi a etatowymi występowały w Danii (22 proc.), Belgii (21 proc.) Austrii (19 proc.), Niemczech (17 proc.). – Mimo że badania OECD są sprzed kilku lat, dysproporcje płacowe między pracownikami zatrudnionymi na etat i tzw. czasownikami nadal są duże – mimo prób wyrównania ich na drodze legislacyjnej – uważa Marcin Dubis z firmy Sedlak & Sedlak.

W związku z występowaniem wspomnianej dyskryminacji płacowej pracowników tymczasowych, część państw europejskich zaczęła wprowadzać bowiem do prawa pracy przepisy mające doprowadzić do wyrównania zarobków tych grup pracowniczych. Regulacje te często nie sprawdzały się jednak w praktyce.

Tak było w Hiszpanii, która w 1999 r. wprowadziła przepisy, na mocy których pracownicy tymczasowi mieli otrzymywać płace ustalone dla stałych pracowników w układach zbiorowych pracy. Miały one rozwiązać problemy nierówności płacowych. Zapomniano jednak o tym, że w hiszpańskich przedsiębiorstwach powszechne jest zawieranie porozumień płacowych, które nie są źródłem prawa pracy. Oznaczało to, że porozumienia te były wyłączone spod przepisów z 1999 r., wyraźnie dotyczących sformalizowanych układów zbiorowych pracy

. Problem został rozstrzygnięty dzięki porozumieniu między organizacjami reprezentującymi pracodawców a związkami zawodowymi, na mocy którego pracownicy tymczasowi muszą otrzymywać wynagrodzenia wyznaczane przez wszystkie porozumienia płacowe w przedsiębiorstwie – niezależnie od tego, czy są one formalnie źródłem prawa pracy czy nie.

Również Komisja Europejska planuje wprowadzenie dyrektywy regulującej kwestię wyrównywania płac pracowników tymczasowych i zatrudnionych na stałe. Jednak mimo że projekt regulacji został opracowany jeszcze w 2002 r., do tej pory nie został przyjęty.

Polska wyprzedziła zamierzenia KE. W naszym kraju na straży niedyskryminacji płacy pracowników tymczasowych stoi ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608). Zgodnie z nią, pracodawca użytkownik informuje agencję pracy tymczasowej na piśmie o wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, określonym w przepisach o wynagrodzeniu obowiązujących u tego pracodawcy.

Oznacza to, że pracownik tymczasowy powinien być wynagradzany według stawek obowiązujących wszystkich pracowników pracodawcy użytkownika, czyli firmy wypożyczającej pracowników czasowych. Tak więc wszelkiego rodzaju wewnętrzne przepisy płacowe obowiązujące w firmie wypożyczającej pracownika tymczasowego, takie jak układy zbiorowe pracy czy regulaminy wynagrodzenia, znajdują zastosowanie również dla pracownika tymczasowego.
Izabela Rakowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA