REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja spada

REKLAMA

Inflacja spadnie w kwietniu do około 3 proc. rdr z 3,4 proc. w marcu, a na koniec roku do około 1,5 proc.
Przejście przez RPP do nastawienia neutralnego oznacza, że nie należy oczekiwać utrzymania dotychczasowego tempa zmian stóp procentowych - uważa Mirosław Pietrewicz, członek RPP.

"Nastawienie neutralne dobrze informuje, że istnieje równowaga możliwości ruchów RPP i nie wyklucza całkowicie zmian stóp procentowych. Sygnalizuje, że nie należy oczekiwać utrzymania tempa zmian stóp" - powiedział Pietrewicz.

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu w kwietniu obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych i zmieniła nastawienie na neutralne. Wcześniej w marcu Rada obniżyła stopy także o 50 pkt bazowych. Po ostatnim posiedzeniu członkowie RPP podkreślali, że przyjęcie nastawienie neutralnego w polityce monetarnej oznacza zbliżone prawdopodobieństwo obniżek i podwyżek stóp procentowych. Uczestnicy rynku odebrali decyzję Rady jako przejście do okresu jedynie korekt wysokości stóp procentowych sprowadzających się do ruchów o 25 pkt bazowych.

Według członka RPP, w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać z poziomu 3,4 proc. w marcu, a inflacja "wchodzi w okres wyraźnie obniżonych wskaźników".

"Wiele wskazuje, że na koniec roku inflacja może wynieść około 1,5 proc. rdr. Najniższe tempo inflacji będzie w końcu bieżącego i w początkach przyszłego roku" - powiedział Pietrewicz.

"Już w kwietniu zaczyna oddziaływać efekt statystyczny ubiegłorocznego wzrostu inflacji, a wskaźnik może być wyraźnie korzystniejszy niż w marcu i wynieść około 3 proc." - dodał członek RPP.

Prognoza Pietrewicza jest zgodna z przewidywaniami Ministerstwa Finansów, które prognozuje spadek inflacji w kwietniu do około 3,0 proc. i około 1,5 proc. na koniec roku. Pietrewicz pytany czy przy korzystnych
perspektywach inflacyjnych dopuszcza jeszcze kolejne obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych odpowiedział: "To czy przy neutralnym nastawieniu będą możliwe małe kroki w obniżaniu stóp okaże się po najbliższej analizie nie tylko wskaźnika inflacji, ale także danych dotyczących sfery realnej i pieniężnej". "Uważam, że zmiana nastawienia na neutralne nie wyklucza ruchów w obszarze stóp procentowych, w tym także obniżek stóp" - powiedział członek RPP.

Tymczasem według innego członka RPP Andrzeja Sławińskiego, zmiany stóp procentowych są mniej prawdopodobne przy nastawieniu neutralnym. Pietrewicz dodał, że dla kolejnej decyzji RPP ważne będą nowe dane makro, a także majowa projekcja inflacyjna NBP.

"Dla mnie zawsze jest ważne nie tylko tempo wzrostu PKB, ale i to co dzieje się w obszarze inwestycji i popytu zagranicznego. Chodzi bowiem o to czy wzrost ma charakter zdrowy i trwały czy tylko przejściowy" - powiedział członek RPP.

Jego zdaniem, tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2005 roku spadło do poniżej 3 proc. z 3,9 proc. w czwartym kwartale 2004 roku.

"Niedawno mówiłem, że należy oczekiwać wzrostu PKB w pierwszym kwartale w granicach 3 proc. Ostatnio inni analitycy mówią, że to może być poniżej 3 proc. i prawdopodobnie wzrost nie przekroczy 3 proc." - powiedział Pietrewicz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA