Od poniedziałku paragon za fryzurę
REKLAMA
Kasy fiskalne wprowadzane są etapami, w zależności od przedmiotu działalności podatników. Choć utrudniają one życie podatnikom, wprowadzono je po to, żeby ułatwić życie urzędnikom. Mają one usprawnić ściąganie podatków. Kasy to dla wielu znaczny wydatek i kłopot. Podatnicy pytają, czy mieliśmy obowiązek ich wprowadzania do naszego systemu podatkowego w związku z wejściem do Unii? – W regulacjach unijnych nie ma nic na temat sposobu pobierania podatków i kontroli ich pobierania. Jest to wymysł naszych urzędników. Jednak nie jesteśmy pod tym względem wyjątkowi, w większości krajów urzędnicy, wprowadzając kasy, powołują się na wymogi unijne – stwierdził Piotr Sobolewski, dyrektor Podlaskiego Centrum Informacji Europejskiej.
Od 1 stycznia 2005 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów z dnia 23 grudnia 2005 r. w sprawie kas rejestrujących, określające m.in. zakres obowiązków dotyczących prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń w 2005 r. (Dz.U. nr 273, poz. 2706). Rozporządzenie to wprowadziło istotną zmianę odnoszącą się do terminu wprowadzenia obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podatników świadczących usługi: utrzymania ulic i placów miejskich, przewozu przesyłek pocztowych, parkingowe, wynajmu lub dzierżawy maszyn i urządzeń oraz wypożyczania artykułów użytku osobistego i domowego, wykonywania zdjęć, obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne, fryzjerskie i kosmetyczne oraz przechowalni bagażu na dworcach kolejowych i autobusowych.
Wymienione usługi zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych jedynie do 30 kwietnia br. Obowiązek używania kas po tym terminie dotyczy jednak wyłącznie tych podatników, u których wysokość obrotów osiągniętych w 2005 r. przekroczyła kwotę 40 000 zł.
Podatnicy, którzy nie osiągnęli wspomnianego obrotu, korzystają z tego zwolnienia do 31 grudnia br. Niemniej zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu 2005 r. przekroczenie obrotów w wysokości 40 000 zł. Podatnicy świadczący usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo oraz wyświetlaniem filmów na innych nośnikach będą mieli obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych od 1 października br., ponieważ zwolnienie z ewidencjonowania obrotów z tych usług zostało przedłużone jedynie do 30 września br.
Warto zwrócić uwagę, że np. wiele zakładów fryzjerskich obowiązek wprowadzenia kas miało już wcześniej, ponieważ prowadziły one obok działalności usługowej również działalność handlową. Wiele z nich nie wiedziało jednak o tym obowiązku. Podatnicy zobowiązani od 1 maja br. do używania kas fiskalnych niechętnie to robią. Nie mają jednak innego wyjścia.
REKLAMA
REKLAMA