REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MFW: termin przyjęcia euro zależy od nowego rządu

REKLAMA

Termin przyjęcia przez Polskę euro jest uzależniony od determinacji następnego rządu we wdrażaniu zalecanych reform redukujących deficyt budżetowy i uelastycznienia rynku pracy - poinformowała szefowa misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego Susan Schadler.
"To nowy rząd da odpowiedź, kiedy będzie możliwe przyjęcie euro. Jeśli nowy rząd wprowadzi zestaw reform, to będzie możliwe osiągnięcie wskaźników, które umożliwią szybkie przyjęcie euro" - powiedziała na czwartkowej konferencji Schadler.

Schadler dodała, że największe ryzyko co do terminu przyjęcia euro jest związane z reformami fiskalnymi w Polsce. Dodatkowo kształt przyszłej polityki fiskalnej jest niepewny ze względu na bliskie wybory parlamentarne. Zdaniem MFW Polska powinna skupić się na reformie finansów publicznych, rynku pracy oraz działaniach umożliwiających szybkie wejście do strefy euro.

"Pierwsze zalecenie dotyczy reformy finansów - zalecamy, by nowy gabinet podjął takie kierunki działań i polityki, które zapewnią redukcję deficytu budżetowego, tak by ta korekta została uzyskana po stronie wydatków publicznych - można to uzyskać poprzez bardziej precyzyjne ukierunkowanie transferów socjalnych" - powiedziała.

"Podjęliśmy dyskusję na temat uproszczenia systemu podatkowego. Podkreślamy, że należy je podejmować, biorąc pod uwagę kluczowy cel, jakim jest redukcja deficytu" - dodała.

"Drugi obszar reform, który był przedmiotem dyskusji, to działania, które uelastycznią rynek pracy. Dostrzegamy wiele inicjatyw w tej dziedzinie, m.in. podnoszenie kwalifikacji siły roboczej i uruchomienie instrumentów umożliwiających mobilność pracowników" - powiedziała.

Szefowa misji wskazała też na konieczność zredukowania efektu klina podatkowego.

"Kolejny zestaw zaleceń to działania, które umożliwiłyby wcześniejsze wejście do strefy euro" - powiedziała szefowa MFW.

Dodała, że również w tym przypadku kluczowymi działaniami są redukcja deficytu budżetowego oraz uelastycznienie rynku pracy. Schadler dodała, że termin wejścia do strefy euro uzależniony jest od nowego rządu. Polska chce wejść do strefy euro w 2009 roku.

Szefowa misji MFW w Polsce ocenia, że inflacja w II połowie roku spadnie poniżej 2,5 proc., a do końca 2006 zbliżona będzie do celu określonego przez RPP.

"Perspektywy inflacji są raczej łagodne. Spadnie poniżej celu w połowie 2005 roku, a w 2006 roku można przewidywać pewien wzrost inflacji" - powiedziała.

"Inflacja do końca 2006 roku powinna być zbliżona do celu, czyli do 2,5 proc. W tym kontekście wspieramy środową decyzję o obniżce stóp i zmianie nastawienia. Biorąc pod uwagę niską inflację i przyjęty kurs polityki pieniężnej nie przewidujemy zagrożeń na rynkach finansowych" - dodała.

RPP, zgodnie z oczekiwaniami, obniżyła na środowym posiedzeniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Rada zaskoczyła jednak zmianą nastawienia w polityce pieniężnej na neutralne z łagodnego. To już druga obniżka stóp w 2005 roku. W marcu RPP obniżyła stopy również o 50 pkt. bazowych.

Szefowa misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce powiedziała w czwartek, że MFW wspiera kwietniową decyzję RPP dotyczącą obniżki stóp proc. o 50 pb i zmiany nastawienia na neutralne.

"Popieramy decyzję podjętą przez RPP dotyczącą obniżenia stóp i zmiany nastawienia. Neutralne nastawienie oznacza, że będzie realizowana polityka dostrajania. Może być kilka małych ruchów. Dużych ruchów przy neutralnym nastawieniu się nie robi" - powiedziała Schadler.

"W ostatnich miesiącach mieliśmy duże cięcia i dalsze decyzje będą uzależnione od efektów tych działań i od rozwoju sytuacji w najbliższych miesiącach. Teraz należy zatrzymać się i zobaczyć, jak będzie rozwijała się sytuacja" - dodała szefowa misji MFW w Polsce.

RPP w tym roku obniżyła stopy procentowe w dwóch ruchach w sumie o 100 pkt bazowych. Stopa referencyjna spadła do 5,5 proc.

MFW szacuje, że PKB w Polsce może wzrosnąć o około 4 proc. w 2005 roku, jednak w swoim raporcie pisze, że jest ryzyko nieosiągnięcia tego poziomu.

"W 2005 roku możemy oczekiwać wzrostu na poziomie 4 proc., ale z ryzykiem nieosiągnięcia tego poziomu" - powiedziała Schadler.

Rząd zakłada, że PKB w 05 wzrośnie o 4,5-5,0 proc. Zdaniem szefowej misji MFW w długim terminie istnieje ryzyko, że wzrost gospodarczy nie będzie dostatecznie silny, by zredukować bardzo wysoką stopę bezrobocia.

MFW uważa, że polski dług publiczny może na koniec 2005 roku przekroczyć 53 proc. PKB według polskiej metodologii.

"Poziom długu publicznego prawdopodobnie może przekroczyć 53 proc. PKB na koniec roku. W tym świetle kluczowe jest, żeby parlament nie uchwalił żadnych ustaw zwiększających wydatki w tym roku" - podał MFW w komunikacie.

Według kwietniowych szacunków ministra finansów Mirosława Gronickiego dług publiczny na koniec tego roku wyniesie najprawdopodobniej 52 proc. PKB według polskiej metodologii i poniżej 46 proc. PKB według ESA 95.

W 2004 roku proporcja długu publicznego do PKB według polskiej metodologii wyniosła 50,3 proc., a w 2003 roku 51,5 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje zwiększenie deficytu na rachunku obrotów bieżących do ponad 2 proc. PKB w tym roku.

"Wzrost importu wynikający ze wzrostu popytu krajowego może spowodować wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących do ponad 2 proc. PKB, a wpływ eksportu netto na wzrost będzie negatywny" - podał MFW w komunikacie na konferencję w Ministerstwie Finansów.

Zdaniem Schadler wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących nie będzie jednak problemem, gdyż będzie się odbywał w "stosunkowo powolnym tempie".
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

REKLAMA

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA