REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MFW: termin przyjęcia euro zależy od nowego rządu

REKLAMA

Termin przyjęcia przez Polskę euro jest uzależniony od determinacji następnego rządu we wdrażaniu zalecanych reform redukujących deficyt budżetowy i uelastycznienia rynku pracy - poinformowała szefowa misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego Susan Schadler.
"To nowy rząd da odpowiedź, kiedy będzie możliwe przyjęcie euro. Jeśli nowy rząd wprowadzi zestaw reform, to będzie możliwe osiągnięcie wskaźników, które umożliwią szybkie przyjęcie euro" - powiedziała na czwartkowej konferencji Schadler.

Schadler dodała, że największe ryzyko co do terminu przyjęcia euro jest związane z reformami fiskalnymi w Polsce. Dodatkowo kształt przyszłej polityki fiskalnej jest niepewny ze względu na bliskie wybory parlamentarne. Zdaniem MFW Polska powinna skupić się na reformie finansów publicznych, rynku pracy oraz działaniach umożliwiających szybkie wejście do strefy euro.

"Pierwsze zalecenie dotyczy reformy finansów - zalecamy, by nowy gabinet podjął takie kierunki działań i polityki, które zapewnią redukcję deficytu budżetowego, tak by ta korekta została uzyskana po stronie wydatków publicznych - można to uzyskać poprzez bardziej precyzyjne ukierunkowanie transferów socjalnych" - powiedziała.

"Podjęliśmy dyskusję na temat uproszczenia systemu podatkowego. Podkreślamy, że należy je podejmować, biorąc pod uwagę kluczowy cel, jakim jest redukcja deficytu" - dodała.

"Drugi obszar reform, który był przedmiotem dyskusji, to działania, które uelastycznią rynek pracy. Dostrzegamy wiele inicjatyw w tej dziedzinie, m.in. podnoszenie kwalifikacji siły roboczej i uruchomienie instrumentów umożliwiających mobilność pracowników" - powiedziała.

Szefowa misji wskazała też na konieczność zredukowania efektu klina podatkowego.

"Kolejny zestaw zaleceń to działania, które umożliwiłyby wcześniejsze wejście do strefy euro" - powiedziała szefowa MFW.

Dodała, że również w tym przypadku kluczowymi działaniami są redukcja deficytu budżetowego oraz uelastycznienie rynku pracy. Schadler dodała, że termin wejścia do strefy euro uzależniony jest od nowego rządu. Polska chce wejść do strefy euro w 2009 roku.

Szefowa misji MFW w Polsce ocenia, że inflacja w II połowie roku spadnie poniżej 2,5 proc., a do końca 2006 zbliżona będzie do celu określonego przez RPP.

"Perspektywy inflacji są raczej łagodne. Spadnie poniżej celu w połowie 2005 roku, a w 2006 roku można przewidywać pewien wzrost inflacji" - powiedziała.

"Inflacja do końca 2006 roku powinna być zbliżona do celu, czyli do 2,5 proc. W tym kontekście wspieramy środową decyzję o obniżce stóp i zmianie nastawienia. Biorąc pod uwagę niską inflację i przyjęty kurs polityki pieniężnej nie przewidujemy zagrożeń na rynkach finansowych" - dodała.

RPP, zgodnie z oczekiwaniami, obniżyła na środowym posiedzeniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Rada zaskoczyła jednak zmianą nastawienia w polityce pieniężnej na neutralne z łagodnego. To już druga obniżka stóp w 2005 roku. W marcu RPP obniżyła stopy również o 50 pkt. bazowych.

Szefowa misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce powiedziała w czwartek, że MFW wspiera kwietniową decyzję RPP dotyczącą obniżki stóp proc. o 50 pb i zmiany nastawienia na neutralne.

"Popieramy decyzję podjętą przez RPP dotyczącą obniżenia stóp i zmiany nastawienia. Neutralne nastawienie oznacza, że będzie realizowana polityka dostrajania. Może być kilka małych ruchów. Dużych ruchów przy neutralnym nastawieniu się nie robi" - powiedziała Schadler.

"W ostatnich miesiącach mieliśmy duże cięcia i dalsze decyzje będą uzależnione od efektów tych działań i od rozwoju sytuacji w najbliższych miesiącach. Teraz należy zatrzymać się i zobaczyć, jak będzie rozwijała się sytuacja" - dodała szefowa misji MFW w Polsce.

RPP w tym roku obniżyła stopy procentowe w dwóch ruchach w sumie o 100 pkt bazowych. Stopa referencyjna spadła do 5,5 proc.

MFW szacuje, że PKB w Polsce może wzrosnąć o około 4 proc. w 2005 roku, jednak w swoim raporcie pisze, że jest ryzyko nieosiągnięcia tego poziomu.

"W 2005 roku możemy oczekiwać wzrostu na poziomie 4 proc., ale z ryzykiem nieosiągnięcia tego poziomu" - powiedziała Schadler.

Rząd zakłada, że PKB w 05 wzrośnie o 4,5-5,0 proc. Zdaniem szefowej misji MFW w długim terminie istnieje ryzyko, że wzrost gospodarczy nie będzie dostatecznie silny, by zredukować bardzo wysoką stopę bezrobocia.

MFW uważa, że polski dług publiczny może na koniec 2005 roku przekroczyć 53 proc. PKB według polskiej metodologii.

"Poziom długu publicznego prawdopodobnie może przekroczyć 53 proc. PKB na koniec roku. W tym świetle kluczowe jest, żeby parlament nie uchwalił żadnych ustaw zwiększających wydatki w tym roku" - podał MFW w komunikacie.

Według kwietniowych szacunków ministra finansów Mirosława Gronickiego dług publiczny na koniec tego roku wyniesie najprawdopodobniej 52 proc. PKB według polskiej metodologii i poniżej 46 proc. PKB według ESA 95.

W 2004 roku proporcja długu publicznego do PKB według polskiej metodologii wyniosła 50,3 proc., a w 2003 roku 51,5 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje zwiększenie deficytu na rachunku obrotów bieżących do ponad 2 proc. PKB w tym roku.

"Wzrost importu wynikający ze wzrostu popytu krajowego może spowodować wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących do ponad 2 proc. PKB, a wpływ eksportu netto na wzrost będzie negatywny" - podał MFW w komunikacie na konferencję w Ministerstwie Finansów.

Zdaniem Schadler wzrost deficytu na rachunku obrotów bieżących nie będzie jednak problemem, gdyż będzie się odbywał w "stosunkowo powolnym tempie".
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA