REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi związane z rozliczaniem podatków

REKLAMA

Od początku lutego br. księgowi usługowo prowadzący księgi mogą rozliczać z podatków także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi byli oburzeni taką zmianą. Ale po 2 miesiącach obowiązywania nowych regulacji mówią, że nic w ich pracy się nie zmieniło. Księgowi nie odebrali im klientów, bo już wcześniej „bezprawnie” zajmowali się wypełnianiem PIT-ów.
Na rozliczenie z urzędem skarbowym zostało już niewiele czasu. 2 maja to ostateczny termin złożenia zeznania za 2004 r. Mimo że z fiskusem rozliczamy się nie pierwszy rok, nadal wiele osób ma problemy z prawidłowym wypełnieniem PIT-a. Tacy podatnicy potrzebują pomocy specjalisty. Do tej pory taką pomoc teoretycznie można było uzyskać jedynie u doradcy podatkowego. Od lutego br. krąg osób, które mogą wypełnić PIT, znacznie się poszerzył i objął księgowych usługowo prowadzących księgi. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym. Niezależni eksperci podkreślają jednak, że tak naprawdę nowelizacja jedynie zalegalizowała pewien obszar szarej strefy. Księgowi nie odebrali doradcom klientów, bo już wcześniej „bezprawnie” zajmowali się wypełnianiem PIT-ów.

REKLAMA

Witold Zapendowski, doradca podatkowy, właściciel Centrum Doradztwa Podatkowego CeDePe w Łodzi, uważa tezę, iż doradcy podatkowi stracili na tym, że księgowi mogą wypełniać PIT, za fałszywą, bo jeżeli ktoś zajmuje się doradztwem podatkowym, to trudno sobie wyobrazić, żeby zajmował się tylko doradztwem, a nie prowadził księgowości. W Polsce te czynności są powiązane. Natomiast Małgorzata Konieczna, doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego MADAR z Miechowa, stwierdziła, że cały czas formularze roczne były wypełniane przez biura czy księgowych, więc przyznanie im nowych uprawnień nic nie zmieniło. Podobnie uważa Jerzy Szumbarga z firmy doradztwa podatkowego Lambda w Jaśle. – Myślę, że przyznanie uprawnień księgowym w zakresie wypełniania PIT-ów nie wpływa na liczbę klientów u doradców podatkowych, bo przecież księgowi i tak wcześniej wypełniali PIT-y, nie mając do tego uprawnień – dodał Jerzy Szumbarga.

REKLAMA

Co ciekawe, nie zmieniły się także ceny na rynku usług związanych z wypełnianiem PIT-ów. Z sondy przeprowadzonej przez „GP” w wybranych kancelariach wynika, że koszt takiej usługi waha się w granicach od 5 do 100 zł i jest uzależniony od dwóch czynników – miasta i liczby załączników, jakie specjalista musi za podatnika wypełnić. Z dokonanego przez nas porównania wynika, że tyle samo płaciliśmy za takie usługi przed rokiem.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

REKLAMA

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA