REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi związane z rozliczaniem podatków

REKLAMA

Od początku lutego br. księgowi usługowo prowadzący księgi mogą rozliczać z podatków także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi byli oburzeni taką zmianą. Ale po 2 miesiącach obowiązywania nowych regulacji mówią, że nic w ich pracy się nie zmieniło. Księgowi nie odebrali im klientów, bo już wcześniej „bezprawnie” zajmowali się wypełnianiem PIT-ów.
Na rozliczenie z urzędem skarbowym zostało już niewiele czasu. 2 maja to ostateczny termin złożenia zeznania za 2004 r. Mimo że z fiskusem rozliczamy się nie pierwszy rok, nadal wiele osób ma problemy z prawidłowym wypełnieniem PIT-a. Tacy podatnicy potrzebują pomocy specjalisty. Do tej pory taką pomoc teoretycznie można było uzyskać jedynie u doradcy podatkowego. Od lutego br. krąg osób, które mogą wypełnić PIT, znacznie się poszerzył i objął księgowych usługowo prowadzących księgi. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym. Niezależni eksperci podkreślają jednak, że tak naprawdę nowelizacja jedynie zalegalizowała pewien obszar szarej strefy. Księgowi nie odebrali doradcom klientów, bo już wcześniej „bezprawnie” zajmowali się wypełnianiem PIT-ów.

REKLAMA

Witold Zapendowski, doradca podatkowy, właściciel Centrum Doradztwa Podatkowego CeDePe w Łodzi, uważa tezę, iż doradcy podatkowi stracili na tym, że księgowi mogą wypełniać PIT, za fałszywą, bo jeżeli ktoś zajmuje się doradztwem podatkowym, to trudno sobie wyobrazić, żeby zajmował się tylko doradztwem, a nie prowadził księgowości. W Polsce te czynności są powiązane. Natomiast Małgorzata Konieczna, doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego MADAR z Miechowa, stwierdziła, że cały czas formularze roczne były wypełniane przez biura czy księgowych, więc przyznanie im nowych uprawnień nic nie zmieniło. Podobnie uważa Jerzy Szumbarga z firmy doradztwa podatkowego Lambda w Jaśle. – Myślę, że przyznanie uprawnień księgowym w zakresie wypełniania PIT-ów nie wpływa na liczbę klientów u doradców podatkowych, bo przecież księgowi i tak wcześniej wypełniali PIT-y, nie mając do tego uprawnień – dodał Jerzy Szumbarga.

REKLAMA

Co ciekawe, nie zmieniły się także ceny na rynku usług związanych z wypełnianiem PIT-ów. Z sondy przeprowadzonej przez „GP” w wybranych kancelariach wynika, że koszt takiej usługi waha się w granicach od 5 do 100 zł i jest uzależniony od dwóch czynników – miasta i liczby załączników, jakie specjalista musi za podatnika wypełnić. Z dokonanego przez nas porównania wynika, że tyle samo płaciliśmy za takie usługi przed rokiem.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA