| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Usługi związane z rozliczaniem podatków

Usługi związane z rozliczaniem podatków

Od początku lutego br. księgowi usługowo prowadzący księgi mogą rozliczać z podatków także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi byli oburzeni taką zmianą. Ale po 2 miesiącach obowiązywania nowych regulacji mówią, że nic w ich pracy się nie zmieniło. Księgowi nie odebrali im klientów, bo już wcześniej „bezprawnie” zajmowali się wypełnianiem PIT-ów.

Na rozliczenie z urzędem skarbowym zostało już niewiele czasu. 2 maja to ostateczny termin złożenia zeznania za 2004 r. Mimo że z fiskusem rozliczamy się nie pierwszy rok, nadal wiele osób ma problemy z prawidłowym wypełnieniem PIT-a. Tacy podatnicy potrzebują pomocy specjalisty. Do tej pory taką pomoc teoretycznie można było uzyskać jedynie u doradcy podatkowego. Od lutego br. krąg osób, które mogą wypełnić PIT, znacznie się poszerzył i objął księgowych usługowo prowadzących księgi. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym. Niezależni eksperci podkreślają jednak, że tak naprawdę nowelizacja jedynie zalegalizowała pewien obszar szarej strefy. Księgowi nie odebrali doradcom klientów, bo już wcześniej „bezprawnie” zajmowali się wypełnianiem PIT-ów.

Witold Zapendowski, doradca podatkowy, właściciel Centrum Doradztwa Podatkowego CeDePe w Łodzi, uważa tezę, iż doradcy podatkowi stracili na tym, że księgowi mogą wypełniać PIT, za fałszywą, bo jeżeli ktoś zajmuje się doradztwem podatkowym, to trudno sobie wyobrazić, żeby zajmował się tylko doradztwem, a nie prowadził księgowości. W Polsce te czynności są powiązane. Natomiast Małgorzata Konieczna, doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego MADAR z Miechowa, stwierdziła, że cały czas formularze roczne były wypełniane przez biura czy księgowych, więc przyznanie im nowych uprawnień nic nie zmieniło. Podobnie uważa Jerzy Szumbarga z firmy doradztwa podatkowego Lambda w Jaśle. – Myślę, że przyznanie uprawnień księgowym w zakresie wypełniania PIT-ów nie wpływa na liczbę klientów u doradców podatkowych, bo przecież księgowi i tak wcześniej wypełniali PIT-y, nie mając do tego uprawnień – dodał Jerzy Szumbarga.

Co ciekawe, nie zmieniły się także ceny na rynku usług związanych z wypełnianiem PIT-ów. Z sondy przeprowadzonej przez „GP” w wybranych kancelariach wynika, że koszt takiej usługi waha się w granicach od 5 do 100 zł i jest uzależniony od dwóch czynników – miasta i liczby załączników, jakie specjalista musi za podatnika wypełnić. Z dokonanego przez nas porównania wynika, że tyle samo płaciliśmy za takie usługi przed rokiem.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »