REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmniejsz podatek o 1 proc.

REKLAMA

Podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty 1 proc. podatku przekazanego na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to 1 proc. podatku należnego za cały rok podatkowy, a niepodlegającego wpłacie do urzędu skarbowego po ostatecznym wypełnieniu zeznania. Jeśli jednak podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania, nie może skorzystać z ulgi.

Jeszcze w tym roku mamy szansę na zmniejszenie podatku dochodowego należnego za 2004 r. Wystarczy dokonać wpłaty na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to jedyna ulga, polegająca na tym, że wydatek poniesiony w 2005 r. możemy odliczyć od podatku za 2004 r. Chodzi o wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873). Pisaliśmy o tej uldze wielokrotnie, jednak niektórzy podatnicy nadal mają problem z określeniem, jaką kwotę mogą wpłacić.

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1 proc. podatku należnego za rok podatkowy, obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy, według obowiązującej skali podatkowej i pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przeanalizujmy to na przykładzie PIT-37. Podatek należny wykazujemy w poz. 110 tego zeznania.

Oznacza to, że możemy obliczyć 1 proc. tego podatku i o tak wyliczoną i wpłaconą na rzecz organizacji pożytku publicznego kwotę możemy pomniejszyć ten podatek. Niektórzy podatnicy uważają jednak, że mogą obliczyć 1 proc. z poz. 114 zeznania, która mówi o różnicy między podatkiem należnym a sumą zaliczek pobranych przez płatników, czyli podatku, który podatnik musi dopłacić do urzędu skarbowego. Trzeba podkreślić, że to nie jest ta kwota. Oczywiście podatnik może obliczyć 1 proc. tej kwoty z poz. 114 i wpłacić na konto organizacji, ale nie będzie to cała kwota, jaka mu w ramach tej ulgi przysługuje. Może przecież zaistnieć taka sytuacja, że pobrane zaliczki przekroczą kwotę należnego podatku, wówczas podatnik będzie miał nadpłatę. Skorzystanie z ulgi 1-proc. tę nadpłatę powiększy.

Warto przypomnieć, że z ulgi skorzystać może podatnik, który złoży zeznanie w terminie. Jeśli dokona wpłaty na omawiany cel, sporządzi zeznanie podatkowe z uwzględnieniem tej wpłaty, a następnie z jakiegoś powodu spóźni się ze złożeniem zeznania, z ulgi skorzystać już nie może. Szczególną uwagę na ten fakt muszą zwrócić ci zajęci i zapracowani podatnicy, którzy zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. Złożenie zeznania choćby z jednodniowym opóźnieniem pozbawi ich możliwości skorzystania z ulgi.

KT, Wiesława Moczydłowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA