REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmniejsz podatek o 1 proc.

REKLAMA

Podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty 1 proc. podatku przekazanego na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to 1 proc. podatku należnego za cały rok podatkowy, a niepodlegającego wpłacie do urzędu skarbowego po ostatecznym wypełnieniu zeznania. Jeśli jednak podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania, nie może skorzystać z ulgi.

Jeszcze w tym roku mamy szansę na zmniejszenie podatku dochodowego należnego za 2004 r. Wystarczy dokonać wpłaty na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to jedyna ulga, polegająca na tym, że wydatek poniesiony w 2005 r. możemy odliczyć od podatku za 2004 r. Chodzi o wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873). Pisaliśmy o tej uldze wielokrotnie, jednak niektórzy podatnicy nadal mają problem z określeniem, jaką kwotę mogą wpłacić.

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1 proc. podatku należnego za rok podatkowy, obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy, według obowiązującej skali podatkowej i pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przeanalizujmy to na przykładzie PIT-37. Podatek należny wykazujemy w poz. 110 tego zeznania.

Oznacza to, że możemy obliczyć 1 proc. tego podatku i o tak wyliczoną i wpłaconą na rzecz organizacji pożytku publicznego kwotę możemy pomniejszyć ten podatek. Niektórzy podatnicy uważają jednak, że mogą obliczyć 1 proc. z poz. 114 zeznania, która mówi o różnicy między podatkiem należnym a sumą zaliczek pobranych przez płatników, czyli podatku, który podatnik musi dopłacić do urzędu skarbowego. Trzeba podkreślić, że to nie jest ta kwota. Oczywiście podatnik może obliczyć 1 proc. tej kwoty z poz. 114 i wpłacić na konto organizacji, ale nie będzie to cała kwota, jaka mu w ramach tej ulgi przysługuje. Może przecież zaistnieć taka sytuacja, że pobrane zaliczki przekroczą kwotę należnego podatku, wówczas podatnik będzie miał nadpłatę. Skorzystanie z ulgi 1-proc. tę nadpłatę powiększy.

Warto przypomnieć, że z ulgi skorzystać może podatnik, który złoży zeznanie w terminie. Jeśli dokona wpłaty na omawiany cel, sporządzi zeznanie podatkowe z uwzględnieniem tej wpłaty, a następnie z jakiegoś powodu spóźni się ze złożeniem zeznania, z ulgi skorzystać już nie może. Szczególną uwagę na ten fakt muszą zwrócić ci zajęci i zapracowani podatnicy, którzy zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. Złożenie zeznania choćby z jednodniowym opóźnieniem pozbawi ich możliwości skorzystania z ulgi.

KT, Wiesława Moczydłowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA