REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sankcja dla spółki, kara dla wspólników

REKLAMA

Dopuszczalne było ukaranie spółki cywilnej ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT. Nie można mówić o zbiegu odpowiedzialności. Spółka cywilna jako podatnik VAT nie może być ukarana sankcją karną ani jako sprawca przestępstwa skarbowego, ani wykroczenia, bo mogą je wyłącznie popełnić osoby fizyczne. A wspólnicy spółki nie mogą bezpośrednio zostać ukarani sankcją w VAT, bo nie są podatnikami VAT.

REKLAMA

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 14 marca br. w sprawie wątpliwości dotyczących rozliczenia jednej ze spółek cywilnych. Pytanie, na jakie musiał odpowiedzieć poszerzony siedmioosobowy skład orzekający, sprowadzało się do tego, czy w stanie obowiązującym w 1999 r. nałożenie na spółkę cywilną dodatkowego zobowiązania VAT może doprowadzić do naruszenia wobec wspólników takiej spółki zakazu stosowania wobec tej samej osoby za ten sam czyn sankcji administracyjnej i odpowiedzialności karnej skarbowej.

REKLAMA

Problem ten pojawił się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 kwietnia 1998 r. (sygn. akt K 17/97, opublikowany w: OTK nr 3 z 1998 r., poz. 90), w którym uznano utratę mocy obowiązującej przepisu sankcjonującego możliwość ustanowienia dodatkowego zobowiązania podatkowego VAT w stosunku do osób fizycznych (nieobowiązujący art. 27 ust. 5 starej ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym; obecnie odpowiednik tego przepisu to art. 109 ust. 4 nowej ustawy o VAT). Okazało się, że na tle tego orzeczenia niejasna jest sytuacja spółek cywilnych.

REKLAMA

Organy podatkowe spółkę jako podatnika VAT karały sankcją, co nie chroniło wspólników ponoszących solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki od odpowiedzialności karnej skarbowej. Tak stało się w przypadku jednej ze spółek cywilnych, których skargę kasacyjną rozpoznał Naczelny Sąd Administracyjny. W ocenie sądu nie ma wątpliwości.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego obejmował osoby fizyczne, natomiast nie dotyczył osób prawnych. Ale problemem stało się jego stosowanie wobec trzeciej grupy podatników, tj. jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w tym spółek cywilnych, w których wspólnikami są osoby fizyczne.

I właśnie te wątpliwości rozwiał Naczelny Sąd Administracyjny, uznając w uchwale, że w stanie prawnym obowiązującym w 1999 r. dopuszczalne było ustalenie spółce cywilnej dodatkowego zobowiązania podatkowego na podstawie art. 27 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny, stara ustawa o VAT (uwagi te można jednak odnieść również do nowych przepisów, które mają niemal takie same brzmienie – przyp. aut.) jednoznacznie określała, że podatnikiem VAT są jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, do których zalicza się spółki cywilne. Tym samym to na spółce cywilnej jako organizacji wspólników, a nie na samych wspólnikach, ciążą wszelkie obowiązki i uprawnienia podatnika VAT. Nie można mówić o zbiegu odpowiedzialności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka cywilna jako podatnik VAT nie może być ukarana sankcją karną ani jako sprawca przestępstwa skarbowego, ani wykroczenia, bo mogą je wyłącznie popełnić osoby fizyczne. A wspólnicy spółki nie mogą bezpośrednio zostać ukarani sankcją w VAT, bo nie są podatnikami VAT.

Jak już wspomniałam, opisana uchwała, choć odpowiada na pytanie dotyczące przepisów nieobowiązujących, znajdzie zastosowanie również obecnie. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 54, poz. 535 z późn. zm.) do kategorii podatników VAT nadal zaliczono m.in. jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Sygn. akt FPS 1/04.
 Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA