REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości: łatwiejszy dostęp do unijnego rynku

REKLAMA

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości będą mogli łatwiej wykonywać swój zawód w innych krajach Unii Europejskiej - wynika z projektów dwóch unijnych dyrektyw.
Obecnie pośrednicy i zarządcy nieruchomości objęci są dwiema dyrektywami, które regulują prawo dostępu do tych zawodów w innych państwach Unii Europejskiej. Są to dyrektywa 89/48/EWG (dotycząca uznawania dyplomów) oraz dyrektywa 92/51/EWG (uzupełniająca tę pierwszą). Celem tych przepisów jest uniknięcie sytuacji, gdy obywatele państw członkowskich nie mogliby wykonywać zawodu na własny rachunek lub jako pracownik najemny w państwie innym od tego, w którym zdobyli kwalifikacje. W praktyce oznacza to, że Polak (posiadający krajową licencję pośrednika), który chce pracować jako pośrednik w którymś z krajów UE, musiałby przejść długotrwałą procedurę kwalifikacyjną. Zdaniem Jacka Szyca, prezesa firmy Carisma, handlującej nieruchomościami np. w Hiszpanii i Włoszech, wymogi te nie utrudniają zbytnio działalności polskich pośredników, którzy najczęściej współpracują z miejscowymi pośrednikami i prawnikami. System działa także w drugą stronę. Pośrednicy-obywatele UE, którzy chcieliby wykonywać ten zawód w Polsce, muszą przejść przez procedury określone m.in. w przepisach z 2001 r. i 2002 r. o zasadach uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich UE.
Bruksela zaczyna prace nad zmianami obecnego systemu. Projektowane dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym oraz o uznawaniu kwalifikacji zawodowych przewidują, że organizacje zawodowe o zasięgu europejskim mogą przedstawić Komisji Europejskiej tzw. wspólną platformę dla danego zawodu. Będzie to zespół kryteriów dotyczących kwalifikacji zawodowych, m.in. określenie poziomu wykształcenia i doświadczenia koniecznego dla wykonywania zawodu. Prace nad takimi standardami dla pośredników i zarządców podjęła Europejska Rada Nieruchomości (CEPI), której członkiem jest też Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN).
Na razie, pośredników martwią jednak bardziej prozaiczne sprawy. Wciąż brakuje rozporządzenia o postępowaniach kwalifikacyjnych, które powinno być wydane na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami. Nie można więc obecnie przystąpić do egzaminu na pośrednika, zarządcę lub rzeczoznawcę. Marek Stelmaszak, prezydent PFRN, szacuje, że na egzaminy czeka ok. 700 kandydatów. Teraz mogą oni w agencjach nieruchomości wykonywać jedynie czynności pomocnicze.

Michał Kosiarski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA