| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pośrednicy i zarządcy nieruchomości: łatwiejszy dostęp do unijnego rynku

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości: łatwiejszy dostęp do unijnego rynku

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości będą mogli łatwiej wykonywać swój zawód w innych krajach Unii Europejskiej - wynika z projektów dwóch unijnych dyrektyw.

Obecnie pośrednicy i zarządcy nieruchomości objęci są dwiema dyrektywami, które regulują prawo dostępu do tych zawodów w innych państwach Unii Europejskiej. Są to dyrektywa 89/48/EWG (dotycząca uznawania dyplomów) oraz dyrektywa 92/51/EWG (uzupełniająca tę pierwszą). Celem tych przepisów jest uniknięcie sytuacji, gdy obywatele państw członkowskich nie mogliby wykonywać zawodu na własny rachunek lub jako pracownik najemny w państwie innym od tego, w którym zdobyli kwalifikacje. W praktyce oznacza to, że Polak (posiadający krajową licencję pośrednika), który chce pracować jako pośrednik w którymś z krajów UE, musiałby przejść długotrwałą procedurę kwalifikacyjną. Zdaniem Jacka Szyca, prezesa firmy Carisma, handlującej nieruchomościami np. w Hiszpanii i Włoszech, wymogi te nie utrudniają zbytnio działalności polskich pośredników, którzy najczęściej współpracują z miejscowymi pośrednikami i prawnikami. System działa także w drugą stronę. Pośrednicy-obywatele UE, którzy chcieliby wykonywać ten zawód w Polsce, muszą przejść przez procedury określone m.in. w przepisach z 2001 r. i 2002 r. o zasadach uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich UE.
Bruksela zaczyna prace nad zmianami obecnego systemu. Projektowane dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym oraz o uznawaniu kwalifikacji zawodowych przewidują, że organizacje zawodowe o zasięgu europejskim mogą przedstawić Komisji Europejskiej tzw. wspólną platformę dla danego zawodu. Będzie to zespół kryteriów dotyczących kwalifikacji zawodowych, m.in. określenie poziomu wykształcenia i doświadczenia koniecznego dla wykonywania zawodu. Prace nad takimi standardami dla pośredników i zarządców podjęła Europejska Rada Nieruchomości (CEPI), której członkiem jest też Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN).
Na razie, pośredników martwią jednak bardziej prozaiczne sprawy. Wciąż brakuje rozporządzenia o postępowaniach kwalifikacyjnych, które powinno być wydane na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami. Nie można więc obecnie przystąpić do egzaminu na pośrednika, zarządcę lub rzeczoznawcę. Marek Stelmaszak, prezydent PFRN, szacuje, że na egzaminy czeka ok. 700 kandydatów. Teraz mogą oni w agencjach nieruchomości wykonywać jedynie czynności pomocnicze.

Michał Kosiarski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »