REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości: łatwiejszy dostęp do unijnego rynku

REKLAMA

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości będą mogli łatwiej wykonywać swój zawód w innych krajach Unii Europejskiej - wynika z projektów dwóch unijnych dyrektyw.
Obecnie pośrednicy i zarządcy nieruchomości objęci są dwiema dyrektywami, które regulują prawo dostępu do tych zawodów w innych państwach Unii Europejskiej. Są to dyrektywa 89/48/EWG (dotycząca uznawania dyplomów) oraz dyrektywa 92/51/EWG (uzupełniająca tę pierwszą). Celem tych przepisów jest uniknięcie sytuacji, gdy obywatele państw członkowskich nie mogliby wykonywać zawodu na własny rachunek lub jako pracownik najemny w państwie innym od tego, w którym zdobyli kwalifikacje. W praktyce oznacza to, że Polak (posiadający krajową licencję pośrednika), który chce pracować jako pośrednik w którymś z krajów UE, musiałby przejść długotrwałą procedurę kwalifikacyjną. Zdaniem Jacka Szyca, prezesa firmy Carisma, handlującej nieruchomościami np. w Hiszpanii i Włoszech, wymogi te nie utrudniają zbytnio działalności polskich pośredników, którzy najczęściej współpracują z miejscowymi pośrednikami i prawnikami. System działa także w drugą stronę. Pośrednicy-obywatele UE, którzy chcieliby wykonywać ten zawód w Polsce, muszą przejść przez procedury określone m.in. w przepisach z 2001 r. i 2002 r. o zasadach uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich UE.
Bruksela zaczyna prace nad zmianami obecnego systemu. Projektowane dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym oraz o uznawaniu kwalifikacji zawodowych przewidują, że organizacje zawodowe o zasięgu europejskim mogą przedstawić Komisji Europejskiej tzw. wspólną platformę dla danego zawodu. Będzie to zespół kryteriów dotyczących kwalifikacji zawodowych, m.in. określenie poziomu wykształcenia i doświadczenia koniecznego dla wykonywania zawodu. Prace nad takimi standardami dla pośredników i zarządców podjęła Europejska Rada Nieruchomości (CEPI), której członkiem jest też Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN).
Na razie, pośredników martwią jednak bardziej prozaiczne sprawy. Wciąż brakuje rozporządzenia o postępowaniach kwalifikacyjnych, które powinno być wydane na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami. Nie można więc obecnie przystąpić do egzaminu na pośrednika, zarządcę lub rzeczoznawcę. Marek Stelmaszak, prezydent PFRN, szacuje, że na egzaminy czeka ok. 700 kandydatów. Teraz mogą oni w agencjach nieruchomości wykonywać jedynie czynności pomocnicze.

Michał Kosiarski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA