REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisje BHP w firmie

REKLAMA

95 proc. pracodawców nie ma obowiązku powoływania komisji bhp. Komisje działają tylko u pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników. Tymczasem z doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w dużych przedsiębiorstwach z reguły notuje się mniej uchybień w sprawach bhp niż w firmach małych i średnich.

REKLAMA

Do 29 listopada 2002 r. obowiązek powoływania komisji bhp mieli pracodawcy zatrudniający ponad 50 pracowników. Zmiany kryteriów zobowiązujących do utworzenia komisji bhp w firmie nie wynikały z konieczności dostosowywania ich do wymogów Unii Europejskiej czy Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zalecenie do konwencji nr 155 MOP stanowi jedynie, że pracownicy powinni być reprezentowani wobec pracodawcy przez delegatów pracowniczych ds. bhp, komitety robotnicze ds. bhp. Jednak szczegółowe rozwiązania do zasad i kryteriów ich powoływania powinny być konsekwencją praktyki przyjętej w danym kraju.

REKLAMA

Z kolei dyrektywa nr 89/391 (EWG) z 12 czerwca 1989 r. o upowszechnianiu środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy zawiera wymóg konsultacji uczestnictwa pracowników w działaniach dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia podczas pracy. Dyrektywa jednak nie narzuca instytucji, w ramach której obowiązek współdziałania z zakresie bhp z pracownikami powinien być realizowany. W Szwecji działają komisje bezpieczeństwa, we Francji i Holandii są komisje ds. bhp.

Obowiązek powołania komisji bhp mają obecnie duże firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, tymczasem w Holandii obowiązek powołania komisji ds. bhp powstaje przy zatrudnieniu ponad 35 pracowników, a w Szwecji i Francji instytucja tego typu musi być powołana przy zatrudnianiu ponad 50 pracowników. Tymczasem Rada Ochrony Pracy 12 grudnia 2000 r. postulowała potrzebę wzmocnienia roli komisji bhp oraz zwiększenia w nich znaczenia przedstawicieli pracowników.

Jednak zmiany w polskim ustawodawstwie, jakie miały miejsce w latach późniejszych, poszły w przeciwnym kierunku. W konsekwencji tych zmian, jak wynika z danych PIP, spadła liczba pracodawców zobowiązanych do powołania komisji bhp. Przed zmianą przepisów obowiązkiem tym objętych było ok. 30 proc. zakładów kontrolowanych przez PIP, nowe przepisy sprawiły, że komisje działają u ok. 5 procent kontrolowanych pracodawców.

Najczęściej ujawniane nieprawidłowości w funkcjonowaniu komisji bhp

• niedokonywanie przeglądów warunków pracy;
• brak okresowej oceny stanu bhp na stanowiskach pracy;
• nieterminowe odbywanie posiedzeń;
• brak współdziałania z pracodawcą w zakresie bhp;
• brak programu poprawy warunków pracy.

 Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA