REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie niepełnosprawnych - rozliczenie łączne

REKLAMA

Do 15 lutego 2005 r. pracodawcy, którzy uzyskali poakcesyjną pomoc z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych, powinni złożyć formularz rozliczenia i ewentualnie zwrócić kwoty, które w świetle przepisów dotyczących pomocy publicznej na zatrudnienie uzyskali niezasadnie.

Rocznego rozliczenia łącznego do 15 lutego 2005 r. muszą dokonać pracodawcy – uczestnicy rynku, którzy uzyskali poakcesyjną pomoc w rozumieniu art. 87 TWE na podstawie art. 25 ust. 2, 3 lub 3a lub art. 26a ustawy.

Rozliczenia dokonuje się na formularzach INF-D-R oraz INF-D-Kz. Od 30 grudnia 2004 r. obowiązuje nowy wzór formularza INF-D-R, wprowadzono także formularz INF-D-Kz (rozporządzenie ministra polityki społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych; Dz.U. nr 283, poz. 2835).

Wybór – elektronicznej czy pisemnej – formy składania INF-D-R należy do każdego pracodawcy. Natomiast INF-D-Kz obligatoryjnie w formie elektronicznej składają pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 pracowników (art. 26c ust. 1a i 2 ustawy). Pozostali pracodawcy mogą ten formularz złożyć z formie elektronicznej lub pisemnej.

Rozliczeniu łącznemu podlega pomoc poakcesyjna. Należy więc ustalić, które wynagrodzenia zostały objęte pierwszym złożonym po akcesji dokumentem DRA lub INF-D-P. Pierwsza złożona po akcesji informacja INF-D-P dotyczyła wsparcia do wynagrodzeń wypłaconych za kwiecień 2004 r. Natomiast pierwsza złożona po 1 maja 2004 r. deklaracja DRA mogła dotyczyć wynagrodzeń wypłaconych za marzec lub kwiecień 2004 r. W związku z tym należy rozliczać łącznie uzyskaną poakcesyjną pomoc do wynagrodzeń, począwszy od wynagrodzeń wypłaconych za marzec lub kwiecień 2004 r.,

Wszelkie kwoty powinny się odnosić odrębnie do poszczególnych pracowników. „Nadwyżką” porównywanych kwot (np. ryczałtu) jednego pracownika nie uzupełnia się „niedoboru” tej wartości ustalonej dla innego pracownika.

Rozliczeniu łącznemu podlega kwota poakcesyjnej pomocy publicznej uzyskana z któregokolwiek z tytułów wymienionych w par. 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2004 r., tj. z tytułów określonych w art. 25 ust. 2, 3 lub 3a i art. 26a ustawy – czyli pomoc uzyskana w formie finansowania składek na ubezpieczenia społeczne lub w formie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Natomiast rozliczeniu łącznemu nie podlega pomoc lub wsparcie udzielone na innych podstawach prawnych, m.in.: art. 26, art. 26d, art. 32 ust. 1 pkt 4, art. 49 ustawy w zw. z art. 48 lub 67 Ordynacji podatkowej. Rozliczeniu łącznemu nie podlegają także nadwyżki dofinansowania do wynagrodzeń nad wynagrodzeniem osiąganym (poz. 47 INF-D-P) przekazywane, zgodnie z art. 26a ust. 5 pkt 2 ustawy, na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, z przeznaczeniem na indywidualne programy rehabilitacji, ponieważ nie stanowią pomocy w rozumieniu art. 87 TWE.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA