REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie niepełnosprawnych - rozliczenie łączne

REKLAMA

Do 15 lutego 2005 r. pracodawcy, którzy uzyskali poakcesyjną pomoc z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych, powinni złożyć formularz rozliczenia i ewentualnie zwrócić kwoty, które w świetle przepisów dotyczących pomocy publicznej na zatrudnienie uzyskali niezasadnie.

Rocznego rozliczenia łącznego do 15 lutego 2005 r. muszą dokonać pracodawcy – uczestnicy rynku, którzy uzyskali poakcesyjną pomoc w rozumieniu art. 87 TWE na podstawie art. 25 ust. 2, 3 lub 3a lub art. 26a ustawy.

Rozliczenia dokonuje się na formularzach INF-D-R oraz INF-D-Kz. Od 30 grudnia 2004 r. obowiązuje nowy wzór formularza INF-D-R, wprowadzono także formularz INF-D-Kz (rozporządzenie ministra polityki społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych; Dz.U. nr 283, poz. 2835).

Wybór – elektronicznej czy pisemnej – formy składania INF-D-R należy do każdego pracodawcy. Natomiast INF-D-Kz obligatoryjnie w formie elektronicznej składają pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 pracowników (art. 26c ust. 1a i 2 ustawy). Pozostali pracodawcy mogą ten formularz złożyć z formie elektronicznej lub pisemnej.

Rozliczeniu łącznemu podlega pomoc poakcesyjna. Należy więc ustalić, które wynagrodzenia zostały objęte pierwszym złożonym po akcesji dokumentem DRA lub INF-D-P. Pierwsza złożona po akcesji informacja INF-D-P dotyczyła wsparcia do wynagrodzeń wypłaconych za kwiecień 2004 r. Natomiast pierwsza złożona po 1 maja 2004 r. deklaracja DRA mogła dotyczyć wynagrodzeń wypłaconych za marzec lub kwiecień 2004 r. W związku z tym należy rozliczać łącznie uzyskaną poakcesyjną pomoc do wynagrodzeń, począwszy od wynagrodzeń wypłaconych za marzec lub kwiecień 2004 r.,

Wszelkie kwoty powinny się odnosić odrębnie do poszczególnych pracowników. „Nadwyżką” porównywanych kwot (np. ryczałtu) jednego pracownika nie uzupełnia się „niedoboru” tej wartości ustalonej dla innego pracownika.

Rozliczeniu łącznemu podlega kwota poakcesyjnej pomocy publicznej uzyskana z któregokolwiek z tytułów wymienionych w par. 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2004 r., tj. z tytułów określonych w art. 25 ust. 2, 3 lub 3a i art. 26a ustawy – czyli pomoc uzyskana w formie finansowania składek na ubezpieczenia społeczne lub w formie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Natomiast rozliczeniu łącznemu nie podlega pomoc lub wsparcie udzielone na innych podstawach prawnych, m.in.: art. 26, art. 26d, art. 32 ust. 1 pkt 4, art. 49 ustawy w zw. z art. 48 lub 67 Ordynacji podatkowej. Rozliczeniu łącznemu nie podlegają także nadwyżki dofinansowania do wynagrodzeń nad wynagrodzeniem osiąganym (poz. 47 INF-D-P) przekazywane, zgodnie z art. 26a ust. 5 pkt 2 ustawy, na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, z przeznaczeniem na indywidualne programy rehabilitacji, ponieważ nie stanowią pomocy w rozumieniu art. 87 TWE.
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA