reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Budżet. Mniejszy deficyt niż planowano

Budżet. Mniejszy deficyt niż planowano

W ubiegłym roku deficyt budżetu państwa był o prawie 3,8 mld zł mniejszy niż planowano - wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów.

W 2005 r. dochody budżetu państwa wyniosły 156,3 mld zł i były o 1,1 proc. większe niż przewidywano w ustawie budżetowej. Jest to zasługa przede wszystkim firm. W budżecie państwa zaplanowano, że w całym roku wpływy z podatku od firm (CIT) wyniosą 9,6 mld zł, a wyniosły 12,9 mld zł, czyli aż o 34,6 proc. więcej niż oczekiwano. Był to głównie efekt obniżki podatku dochodowego od osób prawnych CIT. Przy niższej jego stawce mniejsza była skłonność przedsiębiorstw do ukrywania lub zaniżania dochodów.

Największy udział w tych dochodach miały wpływy z podatków pośrednich, czyli VAT i akcyzy. Z tego tytułu uzyskano ponad 101,1 mld zł. Było to jednak o 2,5 proc. mniej niż planowano.

Z informacji resortu finansów wynika również, że wydatki państwa były dość oszczędne i wyniosły 197,8 mld zł (o 1 proc. mniej niż planowano). W rezultacie, po uwzględnieniu dochodów, deficyt budżetu państwa wyniósł 41,5 mld zł i był o 3,8 mld zł mniejszy niż przewidziano w ustawie budżetowej.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama