REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opiniowanie aktów prawa europejskiego. Senat na równi z Sejmem.

REKLAMA

Nie tylko Sejm, ale także Senat powinien mieć prawo opiniowania projektów europejskich aktów prawnych przed ich rozpatrzeniem w Radzie Unii Europejskiej.
Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj niezgodność z konstytucją przepisów, które pominęły Senat w procedurze opiniowania.

Wczorajsza rozprawa dotyczyła art. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem RP w Unii Europejskiej. Zgodnie z tym przepisem, przed rozpatrzeniem projektu aktu prawnego w Radzie Unii Europejskiej Rada Ministrów zasięga opinii właściwego organu Sejmu (Sejmowej Komisji do Spraw Europejskich), przedstawiając informację o stanowisku, jakie rząd ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektu w Radzie. Zasięgnięcie opinii organu Sejmu jest obowiązkowe w przypadku spraw, w których Rada UE stanowi jednomyślnie, oraz spraw, które pociągają za sobą znaczne obciążenia dla budżetu państwa.

Regulacje te zaskarżyła do Trybunału grupa senatorów. Na rozprawie reprezentowała ją senator Teresa Liszcz. Jej zdaniem, pominięcie Senatu w opiniowaniu projektów aktów unijnych jest sprzeczne z naszą konstytucją, która jasno stanowi, że Senat sprawuje władzę ustawodawczą. Opiniowanie aktów prawnych UE jest funkcją ustawodawczą, tym bardziej że, jak się przewiduje, ok. 60 proc. prawa obowiązującego w Polsce stanowić będą regulacje Wspólnoty.
Ze stanowiskiem senatorów nie zgodzili się przedstawiciele Sejmu oraz Prokuratora Generalnego.

Trybunał orzekł niezgodność zaskarżonego przepisu art. 9 z Konstytucją RP. W uzasadnieniu orzeczenia sędziowie zauważyli, że polska konstytucja nie zawiera przepisów wprost regulujących udział Sejmu i Senatu w tworzeniu prawa europejskiego. Bez wątpienia jednak Senat ma zagwarantowaną konstytucją funkcję organu ustawodawczego. Po 1 maja 2004 r. funkcja ta nie ogranicza się tylko do tworzenia prawa krajowego, ale także do współuczestniczenia, choćby w ograniczonym zakresie, w kształtowaniu treści aktów prawa wspólnotowego. Pominięcie Senatu w opiniowaniu prawa unijnego godzi w zasadę sprawowania władzy ustawodawczej. Sędziowie podkreślili, że tylko wspólne wypracowanie przez najważniejsze państwowe organy stanowiska co do projektu aktu unijnego może przekonać partnerów unijnych do jego przyjęcia.

Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie Ewa Łętowska, Jerzy Ciemniewski oraz Janusz Niemcewicz. Ich zdaniem opiniowanie projektów aktów unijnych nie jest realizowaniem funkcji ustawodawczej. Prof. Łętowska podkreśliła ponadto, że konstytucja nie przesądziła o podziale ról w stanowieniu prawa między Sejmem a Senatem. Określenie uprawnień w ramach procesu stanowienia prawa należy więc do ustawodawcy.
Wyrok TK z 12 stycznia 2005 r., sygn. akt K 24/04
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA