REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opiniowanie aktów prawa europejskiego. Senat na równi z Sejmem.

REKLAMA

Nie tylko Sejm, ale także Senat powinien mieć prawo opiniowania projektów europejskich aktów prawnych przed ich rozpatrzeniem w Radzie Unii Europejskiej.
Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj niezgodność z konstytucją przepisów, które pominęły Senat w procedurze opiniowania.

Wczorajsza rozprawa dotyczyła art. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem RP w Unii Europejskiej. Zgodnie z tym przepisem, przed rozpatrzeniem projektu aktu prawnego w Radzie Unii Europejskiej Rada Ministrów zasięga opinii właściwego organu Sejmu (Sejmowej Komisji do Spraw Europejskich), przedstawiając informację o stanowisku, jakie rząd ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektu w Radzie. Zasięgnięcie opinii organu Sejmu jest obowiązkowe w przypadku spraw, w których Rada UE stanowi jednomyślnie, oraz spraw, które pociągają za sobą znaczne obciążenia dla budżetu państwa.

Regulacje te zaskarżyła do Trybunału grupa senatorów. Na rozprawie reprezentowała ją senator Teresa Liszcz. Jej zdaniem, pominięcie Senatu w opiniowaniu projektów aktów unijnych jest sprzeczne z naszą konstytucją, która jasno stanowi, że Senat sprawuje władzę ustawodawczą. Opiniowanie aktów prawnych UE jest funkcją ustawodawczą, tym bardziej że, jak się przewiduje, ok. 60 proc. prawa obowiązującego w Polsce stanowić będą regulacje Wspólnoty.
Ze stanowiskiem senatorów nie zgodzili się przedstawiciele Sejmu oraz Prokuratora Generalnego.

Trybunał orzekł niezgodność zaskarżonego przepisu art. 9 z Konstytucją RP. W uzasadnieniu orzeczenia sędziowie zauważyli, że polska konstytucja nie zawiera przepisów wprost regulujących udział Sejmu i Senatu w tworzeniu prawa europejskiego. Bez wątpienia jednak Senat ma zagwarantowaną konstytucją funkcję organu ustawodawczego. Po 1 maja 2004 r. funkcja ta nie ogranicza się tylko do tworzenia prawa krajowego, ale także do współuczestniczenia, choćby w ograniczonym zakresie, w kształtowaniu treści aktów prawa wspólnotowego. Pominięcie Senatu w opiniowaniu prawa unijnego godzi w zasadę sprawowania władzy ustawodawczej. Sędziowie podkreślili, że tylko wspólne wypracowanie przez najważniejsze państwowe organy stanowiska co do projektu aktu unijnego może przekonać partnerów unijnych do jego przyjęcia.

Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie Ewa Łętowska, Jerzy Ciemniewski oraz Janusz Niemcewicz. Ich zdaniem opiniowanie projektów aktów unijnych nie jest realizowaniem funkcji ustawodawczej. Prof. Łętowska podkreśliła ponadto, że konstytucja nie przesądziła o podziale ról w stanowieniu prawa między Sejmem a Senatem. Określenie uprawnień w ramach procesu stanowienia prawa należy więc do ustawodawcy.
Wyrok TK z 12 stycznia 2005 r., sygn. akt K 24/04
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA