REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opiniowanie aktów prawa europejskiego. Senat na równi z Sejmem.

REKLAMA

Nie tylko Sejm, ale także Senat powinien mieć prawo opiniowania projektów europejskich aktów prawnych przed ich rozpatrzeniem w Radzie Unii Europejskiej.
Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj niezgodność z konstytucją przepisów, które pominęły Senat w procedurze opiniowania.

Wczorajsza rozprawa dotyczyła art. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem RP w Unii Europejskiej. Zgodnie z tym przepisem, przed rozpatrzeniem projektu aktu prawnego w Radzie Unii Europejskiej Rada Ministrów zasięga opinii właściwego organu Sejmu (Sejmowej Komisji do Spraw Europejskich), przedstawiając informację o stanowisku, jakie rząd ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektu w Radzie. Zasięgnięcie opinii organu Sejmu jest obowiązkowe w przypadku spraw, w których Rada UE stanowi jednomyślnie, oraz spraw, które pociągają za sobą znaczne obciążenia dla budżetu państwa.

Regulacje te zaskarżyła do Trybunału grupa senatorów. Na rozprawie reprezentowała ją senator Teresa Liszcz. Jej zdaniem, pominięcie Senatu w opiniowaniu projektów aktów unijnych jest sprzeczne z naszą konstytucją, która jasno stanowi, że Senat sprawuje władzę ustawodawczą. Opiniowanie aktów prawnych UE jest funkcją ustawodawczą, tym bardziej że, jak się przewiduje, ok. 60 proc. prawa obowiązującego w Polsce stanowić będą regulacje Wspólnoty.
Ze stanowiskiem senatorów nie zgodzili się przedstawiciele Sejmu oraz Prokuratora Generalnego.

Trybunał orzekł niezgodność zaskarżonego przepisu art. 9 z Konstytucją RP. W uzasadnieniu orzeczenia sędziowie zauważyli, że polska konstytucja nie zawiera przepisów wprost regulujących udział Sejmu i Senatu w tworzeniu prawa europejskiego. Bez wątpienia jednak Senat ma zagwarantowaną konstytucją funkcję organu ustawodawczego. Po 1 maja 2004 r. funkcja ta nie ogranicza się tylko do tworzenia prawa krajowego, ale także do współuczestniczenia, choćby w ograniczonym zakresie, w kształtowaniu treści aktów prawa wspólnotowego. Pominięcie Senatu w opiniowaniu prawa unijnego godzi w zasadę sprawowania władzy ustawodawczej. Sędziowie podkreślili, że tylko wspólne wypracowanie przez najważniejsze państwowe organy stanowiska co do projektu aktu unijnego może przekonać partnerów unijnych do jego przyjęcia.

Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie Ewa Łętowska, Jerzy Ciemniewski oraz Janusz Niemcewicz. Ich zdaniem opiniowanie projektów aktów unijnych nie jest realizowaniem funkcji ustawodawczej. Prof. Łętowska podkreśliła ponadto, że konstytucja nie przesądziła o podziale ról w stanowieniu prawa między Sejmem a Senatem. Określenie uprawnień w ramach procesu stanowienia prawa należy więc do ustawodawcy.
Wyrok TK z 12 stycznia 2005 r., sygn. akt K 24/04
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA