REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2005 r.

REKLAMA

1 stycznia 2005 roku wejdą w życie zmiany do ustawy - Ordynacja podatkowa. Polegają o­ne na zmianie zasad wydawania przez organy podatkowe interpretacji obowiązujących przepisów i na wprowadzeniu przepisów regulujących szczegółowe zasady wymiany informacji o przychodach z oszczędności.
Od 1 stycznia 2005 r. będzie także obowiązywać nowa kwota określająca wartość składników zbywanego majątku, powodująca, że nabywca tego majątku może ponosić odpowiedzialność podatkową solidarnie ze zbywcą, i nowa kwota określająca wartość poszczególnych składników majątku podatnika, na których Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje zastaw skarbowy.
Udzielanie interpretacji przepisów przez organy podatkowe
Od 1stycznia 2005 r., na mocy przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej organy podatkowe będą miały obowiązek wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników (płatników, inkasentów). Udzielenie interpretacji będzie następowało w drodze postanowienia, na które będzie można wnieść zażalenie. Najważniejsze jest jednak to, że zastosowanie się przez podatnika do wydanej w jego sprawie interpretacji nie będzie mogło mu szkodzić, a ponadto niewydanie przez organ postanowienia w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku będzie oznaczało, że organ ten jest związany stanowiskiem podatnika zawartym w tym wniosku.
Wymiana informacji o przychodach z oszczędności
Kolejna zmiana do ordynacji podatkowej została wprowadzona ustawą z 20 kwietnia 2004 r. Ustawa ta ustanowiła obowiązek przekazywania informacji o przychodach z tytułu oszczędności przez wszystkie podmioty wypłacające takie przychody (dochody) na rzecz odbiorcy mającego miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w niektórych (wymienionych w nowych przepisach) państwach.

Podmiot wypłacający przychody (dochody) z oszczędności ma obowiązek przekazać imienną informację odbiorcy, któremu je wypłaca, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych. Informacja o przychodach (dochodach) z oszczędności zebrana przez urzędy skarbowe będzie przekazywana do Ministerstwa Finansów i wysyłana do właściwych władz państwa rezydencji odbiorcy. W związku z koniecznością stworzenia podstawy prawnej do przekazywania tej informacji w dziale VIIa ordynacji podatkowej dodano rozdział „Szczegółowe zasady wymiany informacji o przychodach (dochodach) z oszczędności”.
Informacje te mają być przekazywane przynajmniej raz w roku w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od zakończenia roku podatkowego podmiotu wpłacającego.

Nowe kwoty i kary określone w ordynacji podatkowej
Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje z tytułu zobowiązań podatkowych, zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę od tych zaległości zastaw skarbowy na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych. Zastaw skarbowy może być ustanowiony tylko na takich rzeczach (prawach majątkowych), których wartość w dniu ustanowienia zastawu jest równa lub większa niż kwota ogłaszana co roku przez Ministra Finansów. W 2005 r. wynosi ona 10 200 zł (w 2004 r. – 10 000 zł).

Od 1 stycznia 2005 r. będzie także obowiązywać nowa kwota określająca wartość składników zbywanego majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą (aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości, z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych rozliczeń międzyokresowych) powodująca, że nabywca tego majątku może ponosić odpowiedzialność podatkową całym swoim majątkiem solidarnie ze zbywcą. W 2005 r. wartość tych składników majątku musi wynosić co najmniej 15 300 zł (w 2004 r. – 15 000 zł).

Minister Finansów określił również maksymalną wysokość kary porządkowej, która może być nałożona na stronę, jej pełnomocnika, świadka i biegłego, którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego nie stawili się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, okazania przedmiotu oględzin czy wydania opinii. Wysokość tej kary nie zmieniła się i wynosi 2500 zł.

Podstawa prawna:
ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.),
ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 93, poz. 894),
ustawa z 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808),
obwieszczenie Ministra Finansów z 13 sierpnia 2004 r. w sprawie wysokości kwot wymienionych w art. 41 § 1 i w art. 112 § 1 pkt 3 ustawy – Ordynacja podatkowa (M.P. Nr 35, poz. 613),
obwieszczenie Ministra Finansów z 13 sierpnia 2004 r. w sprawie kwoty wymienionej w art. 262 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (M.P. Nr 35, poz. 614).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA