REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS kontra kobiety w ciąży

REKLAMA

Nie jest prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje prawa kobiet w ciąży do pracy na etacie lub podejmowania innej pracy zarobkowej - odpowiada na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich Ireneusz Fąfara, wiceprezes ZUS.
Według organu rentowego, decyzje dotyczące wyłączania z ubezpieczeń społecznych są wydawane jedynie wobec osób nieposiadających tytułu do ubezpieczeń. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zawarły pozorne umowy o pracę, których wyłącznym celem (zdaniem ZUS) nie było świadczenie pracy, lecz wyłudzenie świadczeń.

W wyniku kontroli od 1 stycznia 2004 r. do 30 listopada 2004 r. jednostki terenowe ZUS wydały 4223 decyzje wyłączające z obowiązkowych ubezpieczeń. Wśród osób pozbawionych prawa do ubezpieczenia, a tym samym i świadczeń, 1553 sprawy dotyczyły kobiet w ciąży, które podpisały umowę o pracę będąc w ciąży, lub też zaszły w ciążę w krótkim czasie po zawarciu takiej umowy. W tej grupie ubezpieczonych aż 40 proc. kobiet uznało decyzje ZUS za prawidłowe i nie wnosiło odwołania do sądu. Natomiast wśród zakończonych spraw sądowych dotyczących tylko decyzji wydanych w 2004 r., w 38 proc. przypadków sądy zmieniły decyzje na korzyść ubezpieczonych. Sędziowie po analizie przedstawionych dokumentów uznawali bowiem, że kobiety ciężarne, mimo ich przyjęcia do pracy w trakcie ciąży lub też przed zajściem w ciążę, faktycznie wykonywały pracę w ramach stosunku pracy, co oznacza, że istniał obowiązek ubezpieczeń społecznych.

ZUS poinformował RPO, że na skutek wcześniejszych wystąpień Fundacji Rodzić po Ludzku, do organu rentowego w 2003 r. wpłynęło zaledwie 6 konkretnych spraw dotyczących wyłączenia z obowiązku ubezpieczeń społecznych, co powoduje odebranie prawa do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Szczegółowe postępowanie wyjaśniające w tych sprawach wykazało, że przypadki te są przedmiotem postępowania prokuratorskiego albo kobiety przegrały sprawy w sądach pracy.

Zdaniem zarządu bezpodstawne są zarzuty, jakoby ZUS wdrażał postępowanie wobec każdej ciężarnej. Nie jest bowiem celem organu rentowego stworzenie przekonania, że kobiety w ciąży nie są dobrymi pracownikami. Nie ma też żadnych podstaw do tego, aby kobiety obawiały się, że po podjęciu pracy w ciąży zostaną bez środków do życia. Według ZUS prowadzenie kontroli wynika z ustawowego obowiązku zapobiegania wypływowi świadczeń do osób nieuprawnionych. Z tego też powodu organ rentowy nie zaniecha kontroli w przypadkach budzących podejrzenie o próbę wyłudzenia pieniędzy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA