TK. Niekonstytucyjna akcyza
REKLAMA
REKLAMA
27 grudnia Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie, którą rozpoznawał 14 grudnia br. Skargę konstytucyjną w sprawie par. 2b rozporządzenia ministra finansów z dnia 5 stycznia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego w związku z art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym złożyli Elżbieta K. i Zbigniew M. Trybunał orzekł, że par. 2b cytowanego rozporządzenia jest niezgodny z art. 217 konstytucji.
REKLAMA
Trybunał postanowił umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie (zbędność orzekania). Przypomnijmy, że art. 35 ust. 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym upoważniał ministra finansów do określenia w drodze rozporządzenia kręgu podmiotów zobowiązanych do płacenia akcyzy, co zostało uczynione w par. 2b zaskarżonego rozporządzenia. Przepis ten stanowił, że podatnikami akcyzy są również „osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby prawne” sprzedające i zużywające wskazane w załączniku wyroby, m.in. olej opałowy dla celów innych niż opałowe.
Trybunał przypomniał wyrok (TK 7/00), rozstrzygający jednoznacznie, że pewne elementy opodatkowania obligatoryjnie muszą być rozstrzygnięte w drodze ustawy i należą do nich podmioty podatku. Wskazał też, że zaskarżone rozporządzenie poszerza pierwotny krąg osób objętych obowiązkiem płacenia akcyzy, co ewidentnie narusza art. 217 konstytucji. Trybunał zaznaczył, że co do prawa zwrotu podatku zapłaconego przez podatników na podstawie tego przepisu, nie czuje się zobowiązany zajmować stanowiska. Rozstrzygnąć to musi każdorazowo sąd w drodze postępowania sądowoadministracyjnego.
Wyrok jest ostateczny.
REKLAMA
REKLAMA