| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > TK. Niekonstytucyjna akcyza

TK. Niekonstytucyjna akcyza

Paragraf 2b rozporządzenia ministra finansów z dnia 5 stycznia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego, rozszerzający krąg podmiotów objętych podatkiem akcyzowym, jest niezgodny z art. 217 konstytucji - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

27 grudnia Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie, którą rozpoznawał 14 grudnia br. Skargę konstytucyjną w sprawie par. 2b rozporządzenia ministra finansów z dnia 5 stycznia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego w związku z art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym złożyli Elżbieta K. i Zbigniew M. Trybunał orzekł, że par. 2b cytowanego rozporządzenia jest niezgodny z art. 217 konstytucji.

Trybunał postanowił umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie (zbędność orzekania). Przypomnijmy, że art. 35 ust. 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym upoważniał ministra finansów do określenia w drodze rozporządzenia kręgu podmiotów zobowiązanych do płacenia akcyzy, co zostało uczynione w par. 2b zaskarżonego rozporządzenia. Przepis ten stanowił, że podatnikami akcyzy są również „osoby fizyczne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby prawne” sprzedające i zużywające wskazane w załączniku wyroby, m.in. olej opałowy dla celów innych niż opałowe.

Trybunał przypomniał wyrok (TK 7/00), rozstrzygający jednoznacznie, że pewne elementy opodatkowania obligatoryjnie muszą być rozstrzygnięte w drodze ustawy i należą do nich podmioty podatku. Wskazał też, że zaskarżone rozporządzenie poszerza pierwotny krąg osób objętych obowiązkiem płacenia akcyzy, co ewidentnie narusza art. 217 konstytucji. Trybunał zaznaczył, że co do prawa zwrotu podatku zapłaconego przez podatników na podstawie tego przepisu, nie czuje się zobowiązany zajmować stanowiska. Rozstrzygnąć to musi każdorazowo sąd w drodze postępowania sądowoadministracyjnego.

Wyrok jest ostateczny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK