REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS. Wzrost PKB, większa produkcja i sprzedaż

REKLAMA

Grudzień niewiele zmieni w tendencjach gospodarczych notowanych od początku tego roku. Był to rok dobry dla tych, którzy myślą pozytywnie, a fatalny dla malkontentów - ocenił podczas konferencji prasowej Tadeusz Toczyński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
W trzecim kwartale tego roku produkt krajowy brutto był o 4,8 proc. wyższy niż przed rokiem. Na wzrost PKB wpływ miały szybko zwiększające się zapasy, które osiągnęły bardzo wysoki poziom. Analitycy nie mogli jednoznacznie wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. – Przyrost zapasów jest rzeczywiście istotny, dotyczy jednak nie tylko Polski, ale także innych krajów Unii Europejskiej. Nie znamy do końca tej struktury – powiedział Tadeusz Toczyński, prezes GUS. Dodał, że skokowy wzrost zapasów wystąpił na przykład na Łotwie, na Słowacji, w Słowenii, Finlandii i Belgii. Występującego u nas poziomu zapasów nie można kwestionować, choć wśród analityków pojawiły się głosy, że mogą występować tutaj statystyczne przekłamania. – Na 85 proc. całej puli zapasów mamy pokrycie w twardych danych, to są zapasy z dużych przedsiębiorstw – podkreśliła Halina Dmochowska, wiceprezes GUS. Jedna trzecia całości zapasów ulokowana jest w handlu, a 56 proc. w magazynach przemysłu przetwórczego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W listopadzie produkcja sprzedana przemysłu była o 11,3 proc. większa niż przed rokiem, a po jedenastu miesiącach zwiększyła się o 12,9 proc. Najszybciej rosła sprzedaż w przedsiębiorstwach wytwarzających głównie dobra inwestycyjne (o ok. 35 proc.). Natomiast wydajność pracy wzrosła o 13 proc. przy mniejszym o 0,4 proc. przeciętnym zatrudnieniu.

W listopadzie wzrosła sprzedaż detaliczna towarów liczona w cenach bieżących – była ona o 4,4 proc. wyższa niż przed rokiem. Natomiast w cenach stałych sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób była w listopadzie o 0,4 proc. mniejsza niż w tym samym okresie roku ubiegłego, po spadku o 0,8 proc. zanotowanym w październiku.

– Na rynku pracy mieliśmy nadal trudną sytuację. Ale stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z października i wyniosła 18,7 proc. – stwierdził prezes GUS. W końcu listopada w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 mln 942,6 tys. bezrobotnych – o 4,4 tys. więcej niż przed miesiącem i o 154,3 tys. mniej niż przed rokiem.

Przeciętne wynagrodzenia oraz emerytury i renty były nominalnie wyższe niż przed rokiem, ale przy dość wysokiej inflacji siła nabywcza płac i świadczeń spadła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W listopadzie realne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w skali roku o 1,5 proc., po spadku w październiku o 1,8 proc oraz we wrześniu o 0,5 proc.

Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA