REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS. Wzrost PKB, większa produkcja i sprzedaż

REKLAMA

Grudzień niewiele zmieni w tendencjach gospodarczych notowanych od początku tego roku. Był to rok dobry dla tych, którzy myślą pozytywnie, a fatalny dla malkontentów - ocenił podczas konferencji prasowej Tadeusz Toczyński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
W trzecim kwartale tego roku produkt krajowy brutto był o 4,8 proc. wyższy niż przed rokiem. Na wzrost PKB wpływ miały szybko zwiększające się zapasy, które osiągnęły bardzo wysoki poziom. Analitycy nie mogli jednoznacznie wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. – Przyrost zapasów jest rzeczywiście istotny, dotyczy jednak nie tylko Polski, ale także innych krajów Unii Europejskiej. Nie znamy do końca tej struktury – powiedział Tadeusz Toczyński, prezes GUS. Dodał, że skokowy wzrost zapasów wystąpił na przykład na Łotwie, na Słowacji, w Słowenii, Finlandii i Belgii. Występującego u nas poziomu zapasów nie można kwestionować, choć wśród analityków pojawiły się głosy, że mogą występować tutaj statystyczne przekłamania. – Na 85 proc. całej puli zapasów mamy pokrycie w twardych danych, to są zapasy z dużych przedsiębiorstw – podkreśliła Halina Dmochowska, wiceprezes GUS. Jedna trzecia całości zapasów ulokowana jest w handlu, a 56 proc. w magazynach przemysłu przetwórczego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W listopadzie produkcja sprzedana przemysłu była o 11,3 proc. większa niż przed rokiem, a po jedenastu miesiącach zwiększyła się o 12,9 proc. Najszybciej rosła sprzedaż w przedsiębiorstwach wytwarzających głównie dobra inwestycyjne (o ok. 35 proc.). Natomiast wydajność pracy wzrosła o 13 proc. przy mniejszym o 0,4 proc. przeciętnym zatrudnieniu.

W listopadzie wzrosła sprzedaż detaliczna towarów liczona w cenach bieżących – była ona o 4,4 proc. wyższa niż przed rokiem. Natomiast w cenach stałych sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób była w listopadzie o 0,4 proc. mniejsza niż w tym samym okresie roku ubiegłego, po spadku o 0,8 proc. zanotowanym w październiku.

– Na rynku pracy mieliśmy nadal trudną sytuację. Ale stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z października i wyniosła 18,7 proc. – stwierdził prezes GUS. W końcu listopada w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 mln 942,6 tys. bezrobotnych – o 4,4 tys. więcej niż przed miesiącem i o 154,3 tys. mniej niż przed rokiem.

Przeciętne wynagrodzenia oraz emerytury i renty były nominalnie wyższe niż przed rokiem, ale przy dość wysokiej inflacji siła nabywcza płac i świadczeń spadła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W listopadzie realne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w skali roku o 1,5 proc., po spadku w październiku o 1,8 proc oraz we wrześniu o 0,5 proc.

Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA