REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS. Wzrost PKB, większa produkcja i sprzedaż

REKLAMA

Grudzień niewiele zmieni w tendencjach gospodarczych notowanych od początku tego roku. Był to rok dobry dla tych, którzy myślą pozytywnie, a fatalny dla malkontentów - ocenił podczas konferencji prasowej Tadeusz Toczyński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
W trzecim kwartale tego roku produkt krajowy brutto był o 4,8 proc. wyższy niż przed rokiem. Na wzrost PKB wpływ miały szybko zwiększające się zapasy, które osiągnęły bardzo wysoki poziom. Analitycy nie mogli jednoznacznie wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. – Przyrost zapasów jest rzeczywiście istotny, dotyczy jednak nie tylko Polski, ale także innych krajów Unii Europejskiej. Nie znamy do końca tej struktury – powiedział Tadeusz Toczyński, prezes GUS. Dodał, że skokowy wzrost zapasów wystąpił na przykład na Łotwie, na Słowacji, w Słowenii, Finlandii i Belgii. Występującego u nas poziomu zapasów nie można kwestionować, choć wśród analityków pojawiły się głosy, że mogą występować tutaj statystyczne przekłamania. – Na 85 proc. całej puli zapasów mamy pokrycie w twardych danych, to są zapasy z dużych przedsiębiorstw – podkreśliła Halina Dmochowska, wiceprezes GUS. Jedna trzecia całości zapasów ulokowana jest w handlu, a 56 proc. w magazynach przemysłu przetwórczego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W listopadzie produkcja sprzedana przemysłu była o 11,3 proc. większa niż przed rokiem, a po jedenastu miesiącach zwiększyła się o 12,9 proc. Najszybciej rosła sprzedaż w przedsiębiorstwach wytwarzających głównie dobra inwestycyjne (o ok. 35 proc.). Natomiast wydajność pracy wzrosła o 13 proc. przy mniejszym o 0,4 proc. przeciętnym zatrudnieniu.

W listopadzie wzrosła sprzedaż detaliczna towarów liczona w cenach bieżących – była ona o 4,4 proc. wyższa niż przed rokiem. Natomiast w cenach stałych sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób była w listopadzie o 0,4 proc. mniejsza niż w tym samym okresie roku ubiegłego, po spadku o 0,8 proc. zanotowanym w październiku.

– Na rynku pracy mieliśmy nadal trudną sytuację. Ale stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z października i wyniosła 18,7 proc. – stwierdził prezes GUS. W końcu listopada w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 mln 942,6 tys. bezrobotnych – o 4,4 tys. więcej niż przed miesiącem i o 154,3 tys. mniej niż przed rokiem.

Przeciętne wynagrodzenia oraz emerytury i renty były nominalnie wyższe niż przed rokiem, ale przy dość wysokiej inflacji siła nabywcza płac i świadczeń spadła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W listopadzie realne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w skali roku o 1,5 proc., po spadku w październiku o 1,8 proc oraz we wrześniu o 0,5 proc.

Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA