REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BCC za przywróceniem szkoleń zawodowych niepełnosprawnych.

REKLAMA

BCC wystąpł do rządu i Komisji Europejskiej w sprawie przywrócenia szkoleń zawodowych dla osób niepełnosprawnych.

Według BCC wdrażanie systemu funduszy strukturalnych w Polsce ujawniło wiele błędów.
W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) na integrację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (działanie 1.4) przyznano 106 mln euro. Niestety, rząd w negocjacjach z Komisją Europejską sprawy niedocenił, przeoczył wiele szczegółów, które przy obecnym stanie prawnym w poważnym stopniu ograniczają absorpcję środków unijnych przeznaczonych na pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Ograniczenia te – według BCC - wynikają m.in. z:
I) uniemożliwienia osobom niepełnosprawnym podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach wsparcia z działania 1.4;
II) wprowadzenia obowiązku rejestrowania się w urzędach pracy przez każdą osobę niepełnosprawną, będącą beneficjentem ostatecznym w składanych projektach;
III) błędnych sformułowań w szczegółowych warunkach i zasadach subsydiowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych;
IV) niewłaściwego sformułowania szczegółowych warunków i zasad organizowania subsydiowanych stażów pracy oraz pokrywania kosztów przystosowania stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności pracownika.
Zdaniem BCC przyczyny ograniczeń leżą w:
- braku odpowiednich rozporządzeń,
- nieznajomości rzeczywistych możliwości i potrzeb zarówno potencjalnych projektodawców, jak i beneficjentów ostatecznych, czyli osób niepełnosprawnych;
- braku należytej staranności i precyzji w formułowaniu poszczególnych przepisów i zasad,
- wąskiego spojrzenia na problematykę osób niepełnosprawnych, co jest przyczyną braku umiejętności tworzenia warunków dla skorzystania z przyznanych środków dla tej grupy społecznej.
BCC postuluje pilne wprowadzenie niezbędnych korekt w obowiązującym na lata 2004-2006 Sektorowym Programie Operacyjnym Rozwój Zasobów Ludzkich tak, aby osoby niepełnosprawne, dla których są przyznane środki, mogły je w pełni wykorzystać.
Błędy wskazane powyżej nie powinny się znaleźć w projektowanym Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007 – 2013. Osobom niepełnosprawnym należy umożliwić rzeczywistą aktywizację społeczną i zawodową, a nie jak dotychczas jej wersję „urzędniczą”.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA