REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BCC za przywróceniem szkoleń zawodowych niepełnosprawnych.

REKLAMA

BCC wystąpł do rządu i Komisji Europejskiej w sprawie przywrócenia szkoleń zawodowych dla osób niepełnosprawnych.

Według BCC wdrażanie systemu funduszy strukturalnych w Polsce ujawniło wiele błędów.
W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) na integrację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (działanie 1.4) przyznano 106 mln euro. Niestety, rząd w negocjacjach z Komisją Europejską sprawy niedocenił, przeoczył wiele szczegółów, które przy obecnym stanie prawnym w poważnym stopniu ograniczają absorpcję środków unijnych przeznaczonych na pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Ograniczenia te – według BCC - wynikają m.in. z:
I) uniemożliwienia osobom niepełnosprawnym podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach wsparcia z działania 1.4;
II) wprowadzenia obowiązku rejestrowania się w urzędach pracy przez każdą osobę niepełnosprawną, będącą beneficjentem ostatecznym w składanych projektach;
III) błędnych sformułowań w szczegółowych warunkach i zasadach subsydiowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych;
IV) niewłaściwego sformułowania szczegółowych warunków i zasad organizowania subsydiowanych stażów pracy oraz pokrywania kosztów przystosowania stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności pracownika.
Zdaniem BCC przyczyny ograniczeń leżą w:
- braku odpowiednich rozporządzeń,
- nieznajomości rzeczywistych możliwości i potrzeb zarówno potencjalnych projektodawców, jak i beneficjentów ostatecznych, czyli osób niepełnosprawnych;
- braku należytej staranności i precyzji w formułowaniu poszczególnych przepisów i zasad,
- wąskiego spojrzenia na problematykę osób niepełnosprawnych, co jest przyczyną braku umiejętności tworzenia warunków dla skorzystania z przyznanych środków dla tej grupy społecznej.
BCC postuluje pilne wprowadzenie niezbędnych korekt w obowiązującym na lata 2004-2006 Sektorowym Programie Operacyjnym Rozwój Zasobów Ludzkich tak, aby osoby niepełnosprawne, dla których są przyznane środki, mogły je w pełni wykorzystać.
Błędy wskazane powyżej nie powinny się znaleźć w projektowanym Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007 – 2013. Osobom niepełnosprawnym należy umożliwić rzeczywistą aktywizację społeczną i zawodową, a nie jak dotychczas jej wersję „urzędniczą”.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA