BCC za przywróceniem szkoleń zawodowych niepełnosprawnych.
REKLAMA
Według BCC wdrażanie systemu funduszy strukturalnych w Polsce ujawniło wiele błędów.
W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) na integrację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (działanie 1.4) przyznano 106 mln euro. Niestety, rząd w negocjacjach z Komisją Europejską sprawy niedocenił, przeoczył wiele szczegółów, które przy obecnym stanie prawnym w poważnym stopniu ograniczają absorpcję środków unijnych przeznaczonych na pomoc w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Ograniczenia te – według BCC - wynikają m.in. z:
I) uniemożliwienia osobom niepełnosprawnym podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach wsparcia z działania 1.4;
II) wprowadzenia obowiązku rejestrowania się w urzędach pracy przez każdą osobę niepełnosprawną, będącą beneficjentem ostatecznym w składanych projektach;
III) błędnych sformułowań w szczegółowych warunkach i zasadach subsydiowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych;
IV) niewłaściwego sformułowania szczegółowych warunków i zasad organizowania subsydiowanych stażów pracy oraz pokrywania kosztów przystosowania stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności pracownika.
Zdaniem BCC przyczyny ograniczeń leżą w:
- braku odpowiednich rozporządzeń,
- nieznajomości rzeczywistych możliwości i potrzeb zarówno potencjalnych projektodawców, jak i beneficjentów ostatecznych, czyli osób niepełnosprawnych;
- braku należytej staranności i precyzji w formułowaniu poszczególnych przepisów i zasad,
- wąskiego spojrzenia na problematykę osób niepełnosprawnych, co jest przyczyną braku umiejętności tworzenia warunków dla skorzystania z przyznanych środków dla tej grupy społecznej.
BCC postuluje pilne wprowadzenie niezbędnych korekt w obowiązującym na lata 2004-2006 Sektorowym Programie Operacyjnym Rozwój Zasobów Ludzkich tak, aby osoby niepełnosprawne, dla których są przyznane środki, mogły je w pełni wykorzystać.
Błędy wskazane powyżej nie powinny się znaleźć w projektowanym Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007 – 2013. Osobom niepełnosprawnym należy umożliwić rzeczywistą aktywizację społeczną i zawodową, a nie jak dotychczas jej wersję „urzędniczą”.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA