REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O ile zdrożeje internet

REKLAMA

Sejm, dostosowując polskie przepisy do norm unijnych, uchwalił podwyższenie podatku VAT do 22 proc. na internet, przy jednoczesnej możliwości odliczenia 760 zł za korzystanie z sieci. Co na to dostawcy internetu?

Najwięksi dostawcy internetu – operatorzy telekomunikacyjni i telewizje kablowe – mają mieszane uczucia. Przeważa wśród nich opinia, że nie była to jednak dobra decyzja.

REKLAMA

Jolanta Ciesielska, Netia, dostawca usług Net24 i BiznesNet24

Nie zaskoczyło to nas, bo mówiło się o tym od dawna. Mamy jednak wątpliwości. Z jednej strony, dzięki tym zmianom będziemy mogli dokonać pewnych odliczeń VAT od zakupów sprzętu, który służy właśnie do oferowania usług dostępowych. Natomiast dla abonentów może to już być zmiana mniej korzystna. Co prawda, 760 zł to nie jest mała suma, z drugiej jednak strony, klienci już teraz dzwonią zaniepokojeni, jak wysokie będą podwyżki opłat za usługi dostępowe. Obawiają się bowiem, że wzrosną one do 22 proc. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, ale najprawdopodobniej będą to podwyżki tylko częściowe i nie sięgną pułapu 22 proc.

Marek Sowa, UPC Polska, dostawca usługi Chello

Ta propozycja jest pójściem po linii najmniejszego oporu, zamiast próby znalezienia racjonalnego rozwiązania w odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Europejskiej do obecnej ustawy o VAT. Standardowa 22-proc. stawka VAT to rozwiązanie niekorzystne dla użytkowników internetu, operatorów i polskiej gospodarki. Obowiązujące obecnie zwolnienie z podatku VAT (zamiast zerowej stawki) nie ma sensu, ponieważ uniemożliwia operatorom odliczanie podatku VAT, tym samym zwiększając ich koszty. Jednak obciążenie usługi dostępu do internetu standardową, tj. najwyższą, stawką, też niczego nie załatwia. Wysoka stawka VAT na dostęp do internetu spowoduje wzrost cen usług, a tym samym zaprzepaszczona zostanie kolejna szansa na dokonanie technologicznego i cywilizacyjnego przełomu, bez którego Polska pozostanie w ogonie nowoczesnej Europy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karol Wieczorek, Tele2 Polska, dostawca usługi Air2Net

Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznych decyzji. Mogę jednak zapewnić, że na pewno nie podwyższymy ceny za dostęp do internetu o maksymalną stawkę. Co więcej, bardzo poważnie bierzemy pod uwagę możliwość pozostawienia cen za usługi dostępowe na obecnym poziomie. Wszystko zależy od tego, czy będzie to dla nas opłacalne. Nad tym właśnie w tej chwili pracujemy. Skoro jednak nowe przepisy wchodzą w życie w marcu przyszłego roku, to mamy jeszcze trochę czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA