Pasażerowie, którzy mają prawo do ulgi, lecz w chwili kontroli nie mogą tego udowodnić, będą mogli starać się o zwrot lub umorzenie kary.
Sejm uchwalił nowelizację prawa przewozowego. Różnicuje ona sytuację osób, które nie mogą w chwili kontroli udokumentować prawa do zniżki, oraz osób, które celowo nie wykupiły biletu. Prawo przewozowe trzeba było znowelizować, gdyż 29 czerwca 2004 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis, który przewidywał takie same sankcje w dwóch odmiennych sytuacjach, tj. przejazdu opłaconego, lecz bez właściwego dokumentu potwierdzającego
prawo do ulgi, oraz uchylania się od uiszczenia należności. Od początku lutego 2005 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, pasażer, jadący z ulgowym biletem na podstawie przysługującej mu zniżki, ale niemający przy sobie stosownego dokumentu, będzie mógł, jeżeli kary nie zapłaci, lecz otrzyma wezwanie do zapłaty, starać się o jej umorzenie.
Jeżeli pasażer od razu zapłaci karę, będzie mógł starać się o zwrot pieniędzy. Te same uprawnienia będą mieli ci podróżni, posiadający ważny bilet okresowy, ale niemogący okazać go podczas kontroli.