Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Jerzego Hausnera rząd ma jutro podjąć kierunkową decyzję w sprawie obniżenia stawek VAT, nie przyjmując jednak projektu ustawy.
Ostatnio Komitet Stały Rady Ministrów zgodził się na obniżenie stawki podstawowej
VAT i zmiany w stawkach preferencyjnych. Jednocześnie uznano, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych konsultacji w tej sprawie.
Ministerstwo Finansów przygotowało trzy warianty zmiany stawek VAT, ale – według pojawiających się informacji – resort opowiadał się za wprowadzeniem stawek na poziomie 0 proc., 8 proc. i 18 proc. To rozwiązanie ma być neutralne dla dochodów budżetu państwa, a jednocześnie powinno zmniejszyć
koszty funkcjonowania administracji skarbowej. Wariant „0, 8, 18 proc.” ma polegać na utrzymaniu zerowej stawki w eksporcie, opodatkowaniu 8-procentową stawką żywności i 18-procentową reszty towarów i usług.
Obecnie obowiązują cztery stawki VAT: podstawowa 22 proc. oraz preferencyjne w wysokości 7 proc., 3 proc. i 0 proc.
Zamiary resortu finansów dotyczące zmian w VAT zostały skrytykowane w stanowisku Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa. – Tylko jako tworzenie szumu informacyjnego należy traktować najnowszy pomysł ministra finansów, czyli koncepcję pt. „VAT 18/8”, która zresztą kilka dni wcześniej brzmiała „VAT 19/7”. Zmniejszenie stawki powszechnej nastąpić ma poprzez ograniczenie listy towarów i usług ze stawką obniżoną. Ograniczenie, a nie zlikwidowanie. Co spowoduje, że ewentualny
projekt zostanie natychmiast poddany naciskom, czyli rozszerzeniu listy dóbr objętych obniżoną stawką, ale to będzie oznaczało, iż stawka powszechna zacznie rosnąć do 19, 20 czy też 21 procent – podkreślono w stanowisku Związku.