Rozporządzenie, które dawało możliwość pracy w Polsce funkcjonariuszom z Unii Europejskiej, zostanie uchylone. Protesty Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej przeciwko zatrudnianiu unijnych celników w Polsce odniosły skutek.
Rozporządzenie z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu funkcjonariusza celnego zostanie uchylone. Jak powiedziała Iwona Fołta, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej (FZZSC), publikacja rozporządzenia uchylającego wymienione wyżej rozporządzenia przewidziana jest na styczeń 2005 r.
Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej od momentu wejścia w życie rozporządzenia o zatrudnianiu w Polsce unijnych celników apelowała zarówno do ministra finansów, jak i premiera o uchylenie, zdaniem FZZSC, szkodliwego przepisu (więcej na ten temat pisaliśmy m.in. w „GP” z 20 maja br., 14 czerwca i 30 lipca br.).
Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra finansów, które zostało opublikowane w Dz.U. nr 101, poz. 1033, celnicy z Unii Europejskiej mogliby podjąć pracę w polskiej służbie celnej po odbytym stażu adaptacyjnym i teście umiejętności. Federacja jednak walczyła o uchylenie szkodliwego – jej zdaniem – rozporządzenia, które mogłoby pogorszyć i tak już dramatyczną sytuację prawną celników. Dodatkowo, jak podkreślali w swych apelach przedstawiciele z FZZSC, założenia przyjęte w rozporządzeniu są błędne i sformułowane na wyrost, gdyż nie ma zasady wzajemności w innych państwach Wspólnoty. Dodatkowo obecnie nie ma żadnych rozwiązań prawnych, które dawałyby gwarancje zatrudnienia wszystkim funkcjonariuszom Służby Celnej RP. Protesty odniosły skutek, kontrowersyjne rozporządzenie zostanie uchylone.