REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS. Koszty wdrażania emerytur pomostowych

REKLAMA

Ponad 3,3 mld zł będą musieli zapłacić pracodawcy oraz budżet państwa w 2028 r. za emerytury pomostowe wypłacane osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy prawo do emerytur pomostowych zachowa 317 tys. z około 1800 tys. osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Reszta pracowników uzyska prawo do rekompensat będących dodatkiem do kapitału początkowego. Dodatek ten będzie miał w przyszłości wpływ na wysokość wypłacanej emerytury, lecz obecnie resort polityki społecznej nie jest w stanie ocenić przyszłych kosztów z tego tytułu, jakie dodatkowo będzie musiał ponieść Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Pierwszymi osobami pobierającymi podwyższone o rekompensatę świadczenie emerytalne będą kobiety urodzone w 1949 roku po skończeniu 60 lat, czyli w 2009 r.
Nieco łatwiej jest ocenić koszty wypłat samych emerytur pomostowych. Zgodnie z projektem ustawy, na pracodawców spadnie obowiązek opłacania z własnych środków składki w wysokości 8,12 proc. liczonej od tej samej podstawy wymiaru, od której obecnie są odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na FUS. Autorzy projektu zakładają jednak, że wejście w życie nowej ustawy spowoduje dodatkowe koszty dla budżetu państwa, gdyż zaplanowana składka opłacana przez pracodawców nie zrekompensuje w pełni wydatków związanych z wypłacaniem emerytur pomostowych. Z tego powodu niezbędna będzie dotacja uzupełniająca z budżetu państwa, której wysokość będzie zależeć od stanu finansów kopalni, hut czy stoczni, które z racji charakteru wykonywanej pracy będą zatrudniać najwięcej osób przechodzących na emerytury pomostowe. Pierwsze takie emerytury zostaną wypłacone w 2007 roku. W 2028 r. wydatki na emerytury pomostowe osiągną maksymalny poziom wynoszący 3342,79 mln zł. Natomiast po 2050 r. Fundusz Emerytur Pomostowych zaprzestanie wypłacania tych świadczeń, gdyż ostatnia osoba zarejestrowana w bazie danych osiągnie 65 lat.

Obecnie równolegle z konsultacjami społecznymi (organizacje pracodawców, organizacje związkowe) trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach, który został przygotowany przez Ministerstwo Polityki Społecznej. Nie wiadomo jednak, czy przygotowana ocena kosztów wdrożenia nowego systemu emerytalnego zyska akceptację Ministerstwa Finansów.
 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA