reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS. Koszty wdrażania emerytur pomostowych

ZUS. Koszty wdrażania emerytur pomostowych

Ponad 3,3 mld zł będą musieli zapłacić pracodawcy oraz budżet państwa w 2028 r. za emerytury pomostowe wypłacane osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy prawo do emerytur pomostowych zachowa 317 tys. z około 1800 tys. osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Reszta pracowników uzyska prawo do rekompensat będących dodatkiem do kapitału początkowego. Dodatek ten będzie miał w przyszłości wpływ na wysokość wypłacanej emerytury, lecz obecnie resort polityki społecznej nie jest w stanie ocenić przyszłych kosztów z tego tytułu, jakie dodatkowo będzie musiał ponieść Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Pierwszymi osobami pobierającymi podwyższone o rekompensatę świadczenie emerytalne będą kobiety urodzone w 1949 roku po skończeniu 60 lat, czyli w 2009 r.
Nieco łatwiej jest ocenić koszty wypłat samych emerytur pomostowych. Zgodnie z projektem ustawy, na pracodawców spadnie obowiązek opłacania z własnych środków składki w wysokości 8,12 proc. liczonej od tej samej podstawy wymiaru, od której obecnie są odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na FUS. Autorzy projektu zakładają jednak, że wejście w życie nowej ustawy spowoduje dodatkowe koszty dla budżetu państwa, gdyż zaplanowana składka opłacana przez pracodawców nie zrekompensuje w pełni wydatków związanych z wypłacaniem emerytur pomostowych. Z tego powodu niezbędna będzie dotacja uzupełniająca z budżetu państwa, której wysokość będzie zależeć od stanu finansów kopalni, hut czy stoczni, które z racji charakteru wykonywanej pracy będą zatrudniać najwięcej osób przechodzących na emerytury pomostowe. Pierwsze takie emerytury zostaną wypłacone w 2007 roku. W 2028 r. wydatki na emerytury pomostowe osiągną maksymalny poziom wynoszący 3342,79 mln zł. Natomiast po 2050 r. Fundusz Emerytur Pomostowych zaprzestanie wypłacania tych świadczeń, gdyż ostatnia osoba zarejestrowana w bazie danych osiągnie 65 lat.

Obecnie równolegle z konsultacjami społecznymi (organizacje pracodawców, organizacje związkowe) trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach, który został przygotowany przez Ministerstwo Polityki Społecznej. Nie wiadomo jednak, czy przygotowana ocena kosztów wdrożenia nowego systemu emerytalnego zyska akceptację Ministerstwa Finansów.
 


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama