reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm o zmianach w przepisach o recyklingu

Sejm o zmianach w przepisach o recyklingu

Opakowania wielomateriałowe i ulotki reklamowe zdominowały wczorajszą debatę sejmową nad projektem zmian w przepisach o recyklingu.

Najwięcej kontrowersji w nowelizacji ustawy o obowiązkach przesiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej i opłacie depozytowej wywołuje problem opakowań wielomateriałowych (tetrapaków, w których kupujemy np. mleko i soki, ale też kapsli do butelek, opakowań po czekoladzie itp.). Rząd chce, aby nie traktować ich jako oddzielnej kategorii opakowań, ale całą ich masę zaliczać do tego rodzaju materiału, którego zawartość w masie opakowania wielomateriałowego jest największa. Ma to zmniejszyć koszty ponoszonych opłat produktowych dla firm, które korzystają z tego rodzaju opakowań. Zdaniem wiceministra środowiska Tadeusza Podgajniaka, chodzi nawet o 80-100 tys. ton tych opakowań. Propozycja rządu nie podoba się wszystkim posłom. Poseł Ryszard Nowak (PiS) uważa, że może ona spowodować, że firmy nie będą miały bodźca ekonomicznego, aby poddawać je recyklingowi.
Inny problem stanowią ulotki reklamowe, które zapełniają skrzynki pocztowe – to 75 tys. ton rocznie. Rząd proponuje więc, aby materiały reklamowe i katalogi handlowe były objęte obowiązkiem odzysku lub recyklingu.

Projekt trafi teraz ponownie do komisji sejmowych.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama