Kategorie

Rząd: ubezpieczenia przedsiębiorców - projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie innych ustaw. Uregulowania zawarte w projekcie przewidują zwiększenie przychodów ze składek na ubezpieczenia społeczne w wyniku zmian dotyczących zakresu i wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne od osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Reklama

W efekcie wprowadzanych zmian ograniczony zostanie deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a co za tym idzie – niezbędna dotacja z budżetu państwa. Wpłynie to pozytywnie na ograniczenie wysokości deficytu budżetowego tak, aby dług publiczny nie osiągnął konstytucyjnej granicy 60 proc. PKB.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie innych ustaw zawiera zmiany w zakresie:
1) podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne od niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą;
2) preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne od osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Propozycje rządu wprowadzają rozwiązania systemowe polegające na stosowaniu wobec osób prowadzących działalność pozarolniczą reguł uzależniających wysokość odprowadzanych składek do systemu ubezpieczeń społecznych od osiągniętego progu dochodów (albo przychodów) lub podatków z prowadzonej działalności. Rozwiązanie takie wprowadza spójną i jednolitą zasadę traktowania pracowników i osób prowadzących pozarolniczą działalność. Obecnie, niezależnie od osiąganych dochodów (niekiedy wysokich) z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, osoby takie opłacają jednolitą, zryczałtowaną składkę na ubezpieczenia społeczne. Sytuacja taka powoduje wzrost przyszłych obciążeń państwa z tytułu gwarantowanych świadczeń w kwocie najniższej.
Dla większości samozatrudnionych (czyli dla prawie 70 proc.) nic się nie zmieni. Wzrost składek na ubezpieczenia społeczne dotyczy tych osób, co do których istnieją przesłanki pozwalające sądzić, że z powodu wprowadzonych zmian opłacalność ich działalności zmniejszy się jedynie nieznacznie.

Reklama

Projekt przewiduje wprowadzenie specjalnego mechanizmu mającego zapewnić porównywalność sposobów obliczenia progu dochodowego, będącego podstawą do zróżnicowania składek, niezależnie od wybranej przez ubezpieczonego – podatnika formy opodatkowania. Taka zasada wydaje się być zgodna z zasadami gospodarki rynkowej.
Projekt przewiduje, że tak jak obecnie, najniższa możliwa do zadeklarowania podstawa wymiaru składek wynosić będzie 60 proc. średniego wynagrodzenia. Przyjęto rozwiązanie, że zarówno dochód (w przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych), jak i przychód będący podstawą wymiaru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zostaną pomniejszone o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne.

Roczny dochód powodujący ewentualny wzrost podstawy wymiaru składek wynosi 30 tys. zł. Jest to kwota znacząco wyższa od średniego rocznego wynagrodzenia za pracę w kraju w bieżącym roku. Natomiast dla rocznego podatku przyjęto kwotę 5060 zł.
Zróżnicowanie składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność pozwala jednocześnie na zerwanie z dotychczas obowiązującą praktyką, polegającą na deklarowaniu najniższej podstawy wymiaru składek i odprowadzaniu ich w najniższej możliwej wysokości. Rozwiązanie takie powoduje wzrost obciążeń budżetu państwa z tytułu gwarancji wypłaty świadczeń w ich najniższym wymiarze. Zaproponowane w projekcie zmiany spowodują indywidualizację wysokości świadczeń emerytalno-rentowych osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, gdyż przedsiębiorcy opłacając wyższą składkę wypracują sobie wyższe świadczenie emerytalno-rentowe, bowiem wysokość przyznawanego świadczenia jest ściśle związana z kwotą składek odprowadzanych do systemu. Takie zróżnicowanie nie występuje w obecnie obowiązującym stanie prawnym
i w praktyce wszyscy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opłacają minimalną składkę. Projektowane zmiany z jednej strony wpłyną korzystnie na wysokość świadczenia emerytalno-rentowego osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, a z drugiej ograniczą niezbędną dotację z budżetu państwa, gdyż konstrukcja systemu emerytalnego oraz gwarancje, jakie w systemie tym mają ubezpieczeni, będzie skutkowała w przyszłości koniecznością uzupełniania minimalnych gwarantowanych świadczeń dopłatami z budżetu.

Projekt przewiduje też wprowadzenie preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne dla osób, które po raz pierwszy podejmują działalność gospodarczą na własny rachunek. Przez 24 miesiące będą one opłacać składki od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Takie rozwiązanie powinno zachęcić do rozpoczęcia działalności i do przeznaczania zaoszczędzonych w ten sposób kwot na zakup maszyn bądź surowców do produkcji.

Z takiej formy zachęty będą mogły skorzystać osoby, które w czasie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziły działalności i które nie wykonują tej działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ponadto, w projektowanej nowelizacji zaproponowano, aby o możliwości pozostania
w systemie ubezpieczenia społecznego rolników przez osoby prowadzące podwójną działalność – rolniczą i pozarolniczą gospodarczą, decydowało tylko kryterium dochodowe, a nie forma jej opodatkowania. Kryterium dochodowe ustalane będzie za pomocą wskaźnika dochodowego, przyjętego do ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne, na podstawie nowelizowanej tym samym projektem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli wskaźnik dochodowy nie przekroczy 0,5 rolnik prowadzący podwójną działalność pozostanie w systemie rolnym.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.