REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet uchwalony

REKLAMA

Sejm uchwalił w piątek budżet państwa na przyszły rok. Wynika z niego, że Polska będzie się rozwijać w znacznie szybszym tempie niż większość krajów Unii Europejskiej. Wydatki państwa mają być większe od dochodów o 35 mld zł.

Zdaniem ministra finansów Mirosława Gronickiego, nie będzie większych problemów z realizacją budżetu, natomiast opozycja, która głosowała za jego odrzuceniem, ocenia, że może być konieczna nowelizacja ustawy budżetowej.

REKLAMA

W budżecie państwa na 2005 r., przyjętym przez Sejm, zakłada się, że w przyszłym roku produkt krajowy brutto zwiększy się o 5 proc. Będzie to tempo wzrostu gospodarczego wolniejsze niż w tym roku, ale i tak wysokie.

REKLAMA

Podczas piątkowych głosowań w Sejmie posłowie zwiększyli dochody budżetu państwa do 174 mld 692 mln zł, a wydatki do 209 mld 692 mln zł. Deficyt pozostał bez zmian, na poziomie 35 mld zł. Parlamentarzyści podnieśli dochody budżetu m.in. o 600 mln zł poprzez zwiększenie prognozowanych wpływów z podatku VAT. Pozyskane środki postanowili przeznaczyć na obsługę długu krajowego. Wbrew rekomendacji sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie zwiększyli o 120 mln zł dochody budżetowe z akcyzy. Pieniądze te mają być przeznaczone m.in. dla policji – na wymianę radiowozów oraz na zakup kamizelek kuloodpornych i pistoletów. Wbrew rządowi posłowie postanowili przyznać 100 mln zł dotacji na budowę warszawskiego metra. Sejm zdecydował także, że jeżeli do końca trzeciego kwartału 2005 roku pojawią się dodatkowe dochody z podatków, to w pierwszej kolejności będą one przeznaczone na uzupełnienie dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Mirosław Gronicki, minister finansów, po głosowaniach posłów stwierdził, że jest to budżet napięty, ale który budżet nie był trudny. – To jest budżet realistyczny – podkreślił.

Podczas prac nad budżetem posłowie opozycji domagali się, aby rząd wniósł autopoprwkę do projektu budżetu, aby uzupełnić w nim lukę, która powstała po odrzuceniu przez Sejm dwóch projektów ustaw z tzw. planu Hausnera. Rząd oszacował ubytek z powodu tych projektów na 1 mld zł. Jednak według wyliczeń Platformy Obywatelskiej, w budżecie brakuje ponad 3 mld zł. Rząd zapewnia jednak, że poprawione wersje projektów z planu Hausnera trafią ponownie do Sejmu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA