reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Budżet uchwalony

Budżet uchwalony

Sejm uchwalił w piątek budżet państwa na przyszły rok. Wynika z niego, że Polska będzie się rozwijać w znacznie szybszym tempie niż większość krajów Unii Europejskiej. Wydatki państwa mają być większe od dochodów o 35 mld zł.

Zdaniem ministra finansów Mirosława Gronickiego, nie będzie większych problemów z realizacją budżetu, natomiast opozycja, która głosowała za jego odrzuceniem, ocenia, że może być konieczna nowelizacja ustawy budżetowej.

W budżecie państwa na 2005 r., przyjętym przez Sejm, zakłada się, że w przyszłym roku produkt krajowy brutto zwiększy się o 5 proc. Będzie to tempo wzrostu gospodarczego wolniejsze niż w tym roku, ale i tak wysokie.

Podczas piątkowych głosowań w Sejmie posłowie zwiększyli dochody budżetu państwa do 174 mld 692 mln zł, a wydatki do 209 mld 692 mln zł. Deficyt pozostał bez zmian, na poziomie 35 mld zł. Parlamentarzyści podnieśli dochody budżetu m.in. o 600 mln zł poprzez zwiększenie prognozowanych wpływów z podatku VAT. Pozyskane środki postanowili przeznaczyć na obsługę długu krajowego. Wbrew rekomendacji sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie zwiększyli o 120 mln zł dochody budżetowe z akcyzy. Pieniądze te mają być przeznaczone m.in. dla policji – na wymianę radiowozów oraz na zakup kamizelek kuloodpornych i pistoletów. Wbrew rządowi posłowie postanowili przyznać 100 mln zł dotacji na budowę warszawskiego metra. Sejm zdecydował także, że jeżeli do końca trzeciego kwartału 2005 roku pojawią się dodatkowe dochody z podatków, to w pierwszej kolejności będą one przeznaczone na uzupełnienie dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Mirosław Gronicki, minister finansów, po głosowaniach posłów stwierdził, że jest to budżet napięty, ale który budżet nie był trudny. – To jest budżet realistyczny – podkreślił.

Podczas prac nad budżetem posłowie opozycji domagali się, aby rząd wniósł autopoprwkę do projektu budżetu, aby uzupełnić w nim lukę, która powstała po odrzuceniu przez Sejm dwóch projektów ustaw z tzw. planu Hausnera. Rząd oszacował ubytek z powodu tych projektów na 1 mld zł. Jednak według wyliczeń Platformy Obywatelskiej, w budżecie brakuje ponad 3 mld zł. Rząd zapewnia jednak, że poprawione wersje projektów z planu Hausnera trafią ponownie do Sejmu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama