reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ordynacja podatkowa: porozumienia o cenach transakcyjnych

Ordynacja podatkowa: porozumienia o cenach transakcyjnych

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian Ordynacji podatkowej. Jedną z nowości, którą zawiera nowelizacja, jest możliwość stosowania procedur wiążących porozumień mających za przedmiot metody ustalania cen transakcyjnych.

Projekt przewiduje wprowadzenie nowych instytucji prawnych. W sprawach o uznanie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi będą wydawane decyzje w sprawie porozumienia. Termin obowiązywania tych decyzji ma nie być dłuższy niż 3 lata, a wniosek w sprawie porozumienia będzie związany z uiszczeniem odpowiedniej opłaty. Wysokość tej opłaty rząd chce uzależnić od rodzaju porozumienia, tj. czy będzie to porozumienie krajowe, zagraniczne jednostronne lub zagraniczne dwustronne. Uznawanie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między powiązanymi ze sobą podmiotami będzie należało – odpowiednio – do kompetencji dyrektorów izb skarbowych lub ministra finansów.
Przy okazji prac nad obecnym projektem zmian do Ordynacji, wiceminister finansów Jarosław Neneman potwierdził, że Ministerstwo Finansów opowiada się za zmodyfikowaniem przepisów dotyczących wiążącej interpretacji prawa podatkowego w ustawie Ordynacja podatkowa. – Przepisy dotyczące wiążącej interpretacji, zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, co do idei są słuszne, ale ta słuszna idea została źle przelana na papier. Proponujemy następujące rozwiązanie: podatnik zwraca się do urzędu i albo za darmo może uzyskać interpretację niewiążącą, albo za pieniądze – nie wiadomo jeszcze, w jakiej wysokości – może uzyskać wiążącą interpretację – powiedział J. Neneman.

Teraz nad projektem pracować będzie Komisja Finansów Publicznych.


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama